Cista Bartolinijeve žlezde može da izazove bol tokom odnosa: Prepoznajte simptome na vreme
Cista Bartolinijeve žlezde je česta pojava i može da izazove neprijatnost pri obavljanju svakodnevnih aktivnosti. Možda je upravo ona razlog zbog kojeg osećate nelagodnost tokom seksualnog odnosa.
Bartolinijeve žlezde, smeštene između vagine i vulve, proizvode tečnost kada je žena seksualno uzbuđena. Obično nisu vidljive golim okom, ali omogućavaju bolji kontakt tokom seksualnih aktivnosti smanjujući trenje. Međutim, kada se kanal žlezde blokira, dolazi do stvaranja ciste. Mala cista uglavnom ne izaziva bol i može da prođe nezapaženo. Ipak, veća ili inficirana cista može da bude bolna na dodir, što može da dovede do nelagodnost tokom seksa.
- Bartolinijeve žlezde su dve male žlezde s obe strane ulaza u vaginu koje proizvode tečnost koja podmazuje vaginu tokom seksa. Kada se kanal zapuši, tečnost se nakuplja i nastaje oteklina, obično blizu vaginalnih usana - objašnjava ginekolog dr Rašmi N.
Ciste se najčešće javljaju kod seksualno aktivnih žena i to najčešće u pubertetu, s povećanim rizikom s godinama sve do menopauze, prema istraživanju objavljenom 2023. godine.
Simptomi Bartolinijeve ciste
Simptomi ciste mogu da bude različiti u zavisnosti od njene veličine i da li je inficirana:
- Mala ili neinficirana cista: Ako je cista mala kao grašak, pojavljuje se kao mekana kvržica pored ulaza u vaginu i ne izaziva bol. Koža iznad nje obično izgleda normalno, bez crvenila i iritacije.
- Veća ili rastuća cista: Kada cista naraste, može da se javiti oteklina s jedne strane vaginalnog otvora. Veće ciste mogu da izazovu nelagodnost, posebno tokom fizičke aktivnosti, kao što su hodanje, sedenje ili seks.
- Inficirana cista: Kada se cista inficira, može da stvori apsces (nakupljanje gnoja), što izaziva intenzivan bol i crvenilo kože. U slučaju širenja infekcije, mogu se javiti i simptomi poput temperature i groznice. Ponekad cista može da pukne, što pruža kratkotrajno olakšanje, ali poseta lekaru je neophodna kako bi se sprečila dalja infekcija.
- Hronična ili ponavljajuća cista: Kod nekih žena ciste Bartolinijeve žlezde se često ponavljaju, naročito ako se kanal redovno blokira, što može da dovede do stvaranja ožiljaka i povećanog rizika za ponovnu pojavu cisti, navodi ginekolog.
Uzroci Bartolinijeve ciste
Najčešći uzroci su blokade kanala Bartolinijeve žlezde, koje mogu da budu posledica:
- Infekcija: Najčešći uzrok su bakterijske infekcije, uključujući ešerihiju koli i bakterije koje izazivaju polno prenosive bolesti kao što su gonoreja i hlamidija.
- Povrede: Povrede ili trauma vaginalne oblasti, poput vožnje bicikla ili jahanja, mogu izazvati oticanje i blokadu kanala.
- Iritacija: Korišćenje sapuna sa jakim hemikalijama ili određenih higijenskih proizvoda može izazvati iritaciju i upalu žlezda, što može dovesti do stvaranja ciste.
Kako se dijagnostikuje?
Dijagnoza ciste Bartolinijeve žlezde uključuje:
- Pregled: Tokom ginekološkog pregleda, lekar proverava prisustvo otoka ili osetljivosti oko ulaza u vaginu.
Analizu simptoma: Lekar će se raspitati o simptomima, bolu i eventualnim infekcijama.
Testiranje na infekcije: U slučaju sumnje na infekciju, uzima se bris za testiranje na bakterijske infekcije, uključujući polno prenosive bolesti.
Biopsija: Kod žena starijih od 40 godina, lekar može da preporuči biopsiju ako postoji sumnja na karcinom Bartolinijeve žlezde, mada je to retko, objašnjava dr Rašmi N.
Kako se leči cista leči?
Manje ciste koje ne izazivaju simptome obično ne zahtevaju lečenje i mogu da se same povuku. Međutim, neki tretmani uključuju:
- Toplu kupku: Potapanje u toplu vodu nekoliko puta dnevno može da pomogne da se cista sama iscedi.
Antibiotici: Propisuju se u slučaju infekcije.
Hirurška intervencija: Kod ponavljajućih cisti, hirurg može da predloži marsupijalizaciju, postupak u kojem se cista otvori i isprazni.
Pripremila: N.L.
Izvor: Healthshots.com/Zdravlje.kurir.rs
Da li previše soli može da dovede do dijabetesa? Rezultati istraživanja su nedvosmisleni