Genitalne bradavice su najčešća polna bolest: Zašto se pojavljuju i kako ih prepoznati i lečiti?
HPV tipovi koji izazivaju ovu infekciju obično nisu isti oni koji uzrokuju rak grlića materice ili druge vrste raka, ali je ovaj virus veoma zarazan.
Genitalne bradavice ili kondilomi su česta polno prenosiva infekcija, koja se prepoznaje po malim, mesnatim izraslinama sličnim cvetu karfiola na genitalijama ili oko anusa kod oba pola. Ova infekcija nastaje zbog određenih tipova humanog papiloma virusa (HPV). Većina bradavica je sitna, skoro nevidljiva, ali se mogu javiti i veći, uočljiviji grozdovi.
Bradavice uglavnom ne izazivaju bol, ali mogu da dovedu do svraba, nelagodnosti ili krvarenja. HPV tipovi koji izazivaju ovu infekciju obično nisu isti oni koji uzrokuju rak grlića materice ili druge vrste raka, ali je ovaj virus veoma zarazan i prenosi se kontaktom kože, posebno tokom seksualnog odnosa.
Najbolja zaštita je vakcinacija, ali i korišćenje kondoma takođe može da pomogne. Kada je reč o lečenju, postoje i medicinske i hirurške intervencije kojima mogu da uklone.
Uzroci genitalnih bradavica
- Humani papiloma virus: HPV je glavni uzročnik ove infekcije. Od preko 100 tipova HPV-a, tipovi 6 i 11 su odgovorni za oko 90% slučajeva kondiloma. Većina infekcija HPV-om je bezopasna i prolazi sama od sebe bez simptoma, ali u nekim slučajevima dovodi do razvoja genitalnih bradavica. Virus se lako prenosi kontaktom tokom seksualnih odnosa.
- Oslabljeni imuni sistem: Osobe sa oslabljenim imunitetom su pod većim rizikom za razvoj genitalnih bradavica. Faktori kao što su HIV infekcija, druge teže bolesti ili uzimanje lekova koji suzbijaju imuni sistem povećavaju šanse za njihov razvoj.
- Nezaštićeni seksualni odnos: Nezaštićeni odnosi značajno povećavaju rizik od prenosa HPV-a i razvoja genitalnih bradavica. Kondomi mogu da smanje rizik, ali ne pružaju potpunu zaštitu, jer HPV može da inficira delove kože koji nisu pokriveni.
Simptomi koji ih odaju
- Izgled bradavica: Bradavice se obično pojavljuju kao male, mesnate ili sive izrasline koje mogu da budu ravne ili ispupčene, u rasponu od nekoliko milimetara do nekoliko centimetara. Mogu se pojaviti pojedinačno ili u grupama, često s izgledom poput karfiola. Kod muškaraca se mogu pojaviti na penisu, skrotumu ili oko anusa, dok se kod žena mogu razviti na vulvi, vagini, grliću materice i oko anusa.
- Svrab ili nelagodnost: Neki ljudi osećaju svrab ili iritaciju na pogođenom području, što može da izazove nelagodnost prilikom hodanja ili sedenja. Kondilomi mogu da budu dodatno iritirani, te ponekad dolazi do blagog krvarenja, naročito ako se češu ili povrede.
Tri načina prevencije
- HPV vakcinacija: Vakcine su veoma efikasne u sprečavanju HPV infekcija koje izazivaju kondilome
Sigurni seksualni odnosi: Dosledna i pravilna upotreba kondoma može značajno da smanji rizik
Prestanak pušenja: Pušenje povećava rizik od razvoja bradavica i njihovog ponovnog pojavljivanja
Lečenje genitalnih bradavica
Postoje razne medicinske opcije, uključujući kreme i masti koje se prepisuju na recept. Druga opcija je krioterapija - postupak kojim se bradavice smrzavaju, obično tečnim azotom. Ovo je efikasan tretman, iako je moguće da će vam biti potrebno više od jedne sesije za potpuno uklanjanje kondiloma. Takođe, lekari mogu da predlože terapiju laserom ili hirurško uklanjanje.
Kada posetiti lekara?
Obavezno se obratite lekaru ako:
- Bradavice ne prolaze ili se pogoršavaju
Uzrokuju bol, intenzivan svrab ili krvarenje
Ukoliko ste trudni, jer kondilomi mogu da utiču na porođaj i povećaju rizik od prenosa na bebu tokom porođaja
Pripremila: N.L.
Izvor: Healthshots.com/zdravlje.kurir.rs
Idealan položaj za spavanje koji brine o vašim crevima: Jednostavan trik za bolju probavu