Slušaj vest

Dr Stefanie Faubion, direktorka Klinike Mejo za zdravlje žena i medicinski direktor Menopaus Sosajti, kaže da jednostavne promene načina života mogu pomoći ženama da se dobro naspavaju tokom menopauze.

Kada se nosite sa valunzima i noćnim znojenjem. teško je da spavate dobro. Ovo su samo neki od simptoma kroz koje prolaze žene u menopauzi.

Hormonske fluktuacije mogu uticati na ciklus spavanja i ponekad izazvati nesanicu. Promene raspoloženja i anksioznost takođe će uticati na to da neke žene ostanu bude tokom noći. 

- Znamo da hormonska terapija pomaže kod mnogih faktora i pomaže u poboljšanju sna - kaže dr Faubion.

Postavljanje rutine spavanja je ključno za žene u menopauzi. Jednostavne stvari poput ograničavanja kofeina i vremena ispred ekrana mogu vam olakšati da zaspite.

- Budite fizički aktivni, ali ne neposredno pre spavanja. izbegavajte teške obroke neposredno pre spavanja,  to su neke od stvari koje možete da uradite da biste obezbedili dobar san - kaže dr Faubion.

Dakle, nekoliko uzroka može da dovede do problema sa snom tokom menopauze. 

noćno znojenje menopauza nesanica shutterstock_2180443315.jpg
Kada se osoba probudi tokom valunga, nelagodnost može otežati ponovan san Foto: Shutterstock

Valunzi i noćno znojenje

Većina žena tokom menopauze doživljava valunge, napade intenzivne toplote koji počinju od grudi. Valunzi, ili "noćno znojenje" noću, obično traju dva do čeetiri minuta i često su praćeni obilnim znojenjem i osećajem anksioznosti. Kada se osoba probudi tokom valunga, nelagodnost može otežati ponovan san. Noćna znojenja postaju češća kako se približava menopauza, a mogu trajati i nekoliko godina nakon poslednje menstruacije.

Nesanica

Prevalencija nesanice tokom menopauzalnog prelaza može biti povezana sa anksioznošću i depresijom. Hormonske promene i životne okolnosti, poput razvoda ili brige o starijim roditeljima, mogu doprineti pogoršanju mentalnog zdravlja, što često dovodi do hronične nesanice.

Hrkanje i apneja u snu

Tokom menopauze i nakon nje, hrkanje postaje sve češće. Smanjeni nivoi hormona mogu uzrokovati opuštanje mekih tkiva u grlu, što ometa disanje i smanjuje kvalitet sna. Hrkanje može biti simptom apneje u snu, poremećaja u kojem disanje postaje plitko ili potpuno stane na kratke periode, što može uzrokovati pospanost tokom dana i dugoročne zdravstvene probleme. Apneja pogađa oko četvrtine ljudi pred menopauzu i više od trećine nakon nje.,

nemirne-noge-shutterstock-2099777647.jpg
Više od polovine osoba nakon menopauze doživljava sindrom nemirnih nogu Foto: Shutterstock

Sindrom nemirnih nogu

Više od polovine osoba nakon menopauze doživljava sindrom nemirnih nogu (RLS), poremećaj sna koji uzrokuje neprijatne senzacije u nogama pri ležanju. Osećaj se obično smanjuje kretanjem, ali samo privremeno, što može otežati san. Hormonske promene i manjak gvožđa mogu izazvati RLS nakon menopauze.

Saveti za bolji san tokom menopauze: 

  • Izbegavajte teške obroke pre spavanja.
  • Smanjite izlaganje svetlu pre spavanja.
  • Izbegavajte popodnevnu dremku posle 15 časova.
  • Nemojte vežbati intenzivno neposredno pre spavanja.
  • Uvedite male opuštajuće rituale.
  • Elektronske uređaje držite van spavaće sobe.
  • Držite se rasporeda spavanja.

Priredila: Olivera Marković 

Izvor: newsnetwork.mayoclinic.org/sleepfoundation.org/Zdravlje.Kurir.rs