Menoragija i anemija: Kako smanjiti rizik od malokrvnosti zbog obilnih menstruacija i kada je vreme za lekara?
Menoragija je ginekološko stanje koje se karakteriše obilnim krvarenjem tokom ciklusa. Prekomeran gubitak krvi povezan s ovim stanjem može da poveća rizik od anemije, sugerišu stručnjaci. Evo kako možete da smanjite taj rizik.
Devojke i žene u reproduktivnom periodu spadaju u grupu koja su najviše izložena riziku od anemije, prema izveštaju Svetske zdravstvene organizacije. Anemija je stanje koje nastaje kada telo nema dovoljno crvenih krvnih zrnaca ili hemoglobina.
Tokom menstruacije žena u proseku može da izgubi oko 20-90 ml (1-5 kašičica) krvi. Kada ovaj gubitak pređe te vrednosti ili ako ciklus traje više od sedam dana, reč je o menoragiji, odnosno produženom menstrualnom krvarenju, objašnjava ginekolog dr N Sapna Lula.
Šta je menoragija?
Dr Lula opisuje menoragiju kao izuzetno teško menstrualno krvarenje koje može negativno da utiče na fizičko i emocionalno zdravlje žena. Prepoznaje se po menstruacijama koje traju duže od sedam dana ili uključuju prekomeran gubitak krvi, što često dovodi do simptoma kao što su umor, slabost i anemija zbog smanjenog nivoa gvožđa u telu.
Istraživanja pokazuju da je abnormalno krvarenje iz materice jedan od glavnih razloga zbog kojih žene posećuju ginekologe, a čak 20-30 odsto žena prijavljuje ovo stanje svake godine.
Rizik od anemije kod menoragije
Opisano stanje može da izazove veliki fizički napor. Prekomeran gubitak krvi otežava nadoknadu ili obnavljanje izgubljenog gvožđa, koje je ključno za proizvodnju hemoglobina, proteina bogatog crvenim krvnim zrncima koji prenosi kiseonik kroz telo.
Nedostatak gvožđa može takođe da dovede do smanjenja koncentracije CRP-a, čime se povećava rizik od anemije. Istraživanje iz 2023. godine, objavljeno u International Journal of Environmental Research and Public Health, pokazalo je da žene sa obilnim menstrualnim krvarenjem imaju gotovo dvostruko veći rizik od anemije.
Česti simptomi anemije i kada potražiti lekarsku pomoć
Anemija je stanje koje se karakteriše smanjenim brojem ili kvalitetom crvenih krvnih zrnaca, što dovodi do smanjene sposobnosti prenosa kiseonika kroz telo. Česti simptomi uključuju:
- Stalni umor
Slabost
Bledilo kože
Kratkoću daha
Vrtoglavicu
Palpitacije srca
Hladne ruke i noge
Prema Dr Luli, važno je potražiti lekarsku pomoć ako su ovi simptomi izraženi, uporni ili su praćeni drugim zabrinjavajućim simptomima poput bola u grudima ili zbunjenosti.
Kako smanjiti rizik od malokrvnosti?
Ako imate obilno menstrualno krvarenje i povećan rizik od anemije, važno je da usvojite zdrav način ishrane uz suplemente, ali samo na preporuku lekara.
Glavni fokus bi trebalo da bude na namirnicama bogatih gvožđem, poput nemasnog mesa, mahunarki, zelenog lisnatog povrća i obogaćenih žitarica, koje mogu značajno da povećaju nivo gvožđa u organizmu. Ove izvore gvožđa treba kombinovati s namirnicama bogatim vitaminom C, kao što su citrusno voće, paprika i jagode, koje poboljšavaju apsorpciju gvožđa.
Takođe, trebalo bi da se posavetujete sa svojim ginekologom kako biste rešavali sam problem menoragije.
- Hormonska terapija, uključujući pilule za kontracepciju, hormonska spirala i terapija progesteronom mogu da pomognu u regulisanju menstrualnog ciklusa i smanjenju krvarenja. Drugi nehormonski tretmani uključuju traneksamičnu kiselinu i nesteroidne antiinflamatorne lekove (NSAID) koji smanjuju gubitak krvi tokom menstruacije - savetuje dr Lula.
Najvažnije je da žene koje imaju problema s obilnim menstrualnim krvarenjem prate nivo gvožđa. Takođe, važno je da ostanete hidrirani i razmislite o uvođenju suplemenata gvožđa, ali uz medicinski nadzor, zaključuje doktorka.
Izvor: Onlymyhealth.com/Zdravlje.kurir.rs
Da li je skleroterapija "čarobni štapić" za proširene vene? Vaskularni hirurg otklanja sve nedoumice