Slušaj vest

Menopauza je period u životu žene, kada ciklični rad jajnika počinje da slabi, a menstrualni ciklusi i krvarenje prestaju.

O menopauzi se govori kada žena nije imala menstruaciju najmanje poslednjih 12 meseci. Prosečna starost u kojoj nastupa je oko 50. godine, ali može da nastupi i ranije, oko 40. godine. Fiziološki, menopauza je povezana sa padom funkcije jajnika i opadanjem ili prestankom reproduktivne funkcije žene.

Period menopauze je specifičan i izazovan period u životu žene i fizički i psihički zbog brojnih promena koje se dešavaju. Naleti vrućine, neredovne menstruacije, neraspoloženje, sporiji metabolizam... sve su to simptomi koji mogu pratiti menopauzu.

Nakon menopauze, postoji povećan rizik od srčanog udara i kardiovaskularnih bolesti, a sve zbog uticaja menopauze na nivo holesterola u organizmu.

menopauza shutterstock_2425654509.jpg
Menopauza može dovesti do promena u hormonima i metabolizmu koje će uticati na lipidni profil Foto: Shutterstock

Kako menopauza utiče na holesterol?

Menopauza može dovesti do promena u hormonima i metabolizmu koje će uticati na lipidni profil. To je tačna polazna tačka testova kojima se meri nivo masti u krvi, prema kojima se mogu predvideti faktori rizika za nastanak srčanih oboljenja. Meri se: 

Visok nivo lipida, uključujući LDL holesterol i trigliceride, može uticati na razvoj srčanih bolesti. A kakve veze sa tim ima menopauza? Čini se da se nivo estrogena u ovom periodu smanjuje, a upravo estrogen ima brojne odbrambene mehanizme. Estrogen podstiče jetru da održava zdrav nivo lipida.

Zbog menopauze, telu je teško da održi ovaj zdrav nivo, a to može dovesti do povećanja nivoa holesterola. Neka istraživanja su pokazala da žene nakon menopauze imaju veći nivo lošeg holesterola i triglicerida u poređenju sa stanjem pre menopauze, što je razlog povećanog rizika. Ovo su bile opservacione studije tako da ne mogu da objasnim uzrok i posledicu ili zašto postoji veza.

shutterstock_241683235.jpg
Vežbajte jer je fizička aktivnost dobra za srce Foto: Shutterstock

Kako držati holesterol pod kontrolom u menopauzi?

Srećom, postoji veliki broj promena koje možete da napravite u svom životu koje će vam pomoći da održite nivo holesterola pod kontrolom tokom menopauze ili bilo kada u životu.

  • Naravno, ishrana igra veliku ulogu, pa se pobrinite da jedete rastvorljiva vlakna koja će se vezati za holesterol i pomoći mu da izađe iz tela. Rastvorljiva dijetalna vlakna nalaze se u povrću i voću. U procesu varenja se rastvaraju stvarajući viskoznu masu koja štiti ceo sistem za varenje od apsorpcije različitih supstanci i usporava vreme prolaska sadržaja kroz tanko crevo i smanjuje svarljivost. Tu su leblebije, grašak, sočivo, zob, jabuka, šargarepa...
  • Takođe je važno da konzumirate hranu koja sadrži visok nivo omega 3 masnih kiselina. Pazite koliko namirnica bogatih zasićenim mastima jedete, jer mogu povećati rizik od problema sa holesterolom. Protein soje može pozitivno uticati na nivo holesterola kod žena u postmenopauzi, pa jedite tofu i sojino mleko što je češće moguće.
  • Vežbajte jer je fizička aktivnost dobra za srce, a to bi trebalo da uključuje 140 minuta umerene aktivnosti nedeljno i trening snage najmanje dva puta nedeljno.
  • Na kraju, ali ne i najmanje važno, prestanite da pušite cigarete jer su one važan faktor u razvoju srčanih oboljenja.

Izvor: ordinacija.vecernji.hr/Zdravlje.Kurir.rs

Tokom menopauze smanjuju se vrednosti ženskog polnog hormona estrogena, a povećava se rizik od razvoja kardiovaskularnih bolesti. Saznajte koja su 4 načina na koji omega-3 masne kiseline štite srce u menopauzi.