Kada je vreme za donaciju jajnih ćelija? Savetnica za vantelesnu oplodnju kaže: "Ovaj postupak ima stopu uspešnosti od čak 52 % na globalnom nivou"
Poslednjih nekoliko godina, sve više ljudi otvoreno govori o svojoj neplodnosti i postupcima kroz koje su prošli da bi dobili dete. To je povećalo svest i smanjilo stigmu povezanu sa neplodnošću. Iako smo postigli veliki napredak u opštoj svesti o neplodnosti, čeka nas dug put kada je reč o diskusiji o upotrebi doniranih jajnihih ćelija.
- Donacija jajnih ćelija, nažalost, i dalje je tabu tema za mnoge - kaže Sandra Jovanović, savetnik za vantelesnu oplodnju, osnivač IVF centra koja se godinama zalaže za poboljšanje uslova lečenja neplodnosti u Srbiji za sve.
Prema njenim rečima činjenica govore da se skoro 12% IVF ciklusa obavlja uz upotrebu doniranih jajnih ćelija.
- Prema nekim podacima, IVF sa doniranim jajnim ćelijama ima neverovatnu stopu uspešnosti od čak 52% na globalnom nivou. Ovo je najviša stopa uspešnosti među svim postupcima kada je u pitanju potpomognuta oplodnja.
Šta bi trebalo da znate kada razmišljate o postupku sa doniranim jajnim ćelijama?
- Kada razmatrate opcije koje imate, IVF sa doniranim jajnim ćelijama može delovati odlično i veoma obećavajuće. Za mnoge žene koje bi inače imale problem sa neplodnošću, bilo zbog prevremenog otkazivanja jajnika ili lošeg kvaliteta jajnih ćelija, donirane jajne ćelije mogu pružiti priliku da zatrudne - ističe Sandra Jovanović i otkriva koji su ključni koraci u ovom postupku.
Donacija jajnih ćelija: Korak po korak kroz proces
* Nakon što odaberete donorku, počinje stvarni ciklus sa doniranim jajnim ćelijama, koji je veoma sličan standardnom IVF postupku.
* Ako koristite zamrznute jajne ćelije iz nacionalne Banke reproduktivnih ćelija i embriona, prvi korak je priprema vašeg tela za implantaciju, što obično uključuje korišćenje hormona estrogena i progesterona.
* Zamrznute jajne ćelije će biti odmrznute i oplođene spermatozoidima vašeg partnera radi oplodnje, dok vaše telo stvara idealne uslove u materici.
* U roku od tri do pet dana, oplođene jajne ćelije će se razviti u embrione i biće spremne za transfer u matericu.
* Nakon 14 dana, biće vreme da se utvrdi da li je transfer rezultirao trudnoćom.
Ako se odlučite za postupak sa svežim jajnim ćelijama, proces je u velikoj meri isti. Zamrznute jajne ćelije se obično kupuju u paketima od 6 do 8, dok sveže jajne ćelije često dolaze u većem broju. Najveća razlika je u dostupnosti donora i broju jajnih ćelija.
Pročitajte:
Ja sam mama dečaka kog sam dobila iz donacije spermatozoida: U krštenici mu stoji samo moje ime, ime oca je prazno
Stope uspešnosti
Kao što smo već pomenuli, stope uspešnosti su prilično visoke, ali uspeh u velikoj meri zavisi od brojnih faktora: kvalitet korišćenih jajnih ćelija, kvalitet spermatozoida i proces uzimanja jajnih ćelija, endometrijuma, starosti primaoca i mnogih drugih.
- To znači da i sam proces sa doniranim jajnim ćelijama, iako vrlo uspešan, ne rezultira uvek trudnoćom. Svaki par je različit i može imati svoje lične izazove koje treba prevazići. Ovo je nešto o čemu ćete vi i lekar detaljno razgovarati pre nego što odlučite da li je IVF sa doniranim jajnim ćelijama pravi izbor za vas.
IVF i donošenje odluke o korišćenju doniranih jajnih ćelija
Većina žena nikada ne zamišlja da će im biti potrebne jajne ćelije druge žene da bi imale decu.
- Ovaj izuzetno uspešan tretman je divan način koji omogućava mnogim ženama da postanu majke. Ipak taj proces zahteva vreme za odluku, zato sebi dajte to vreme - savetuje Sandra Jovanović.
Za Isidoru je donacija jajnih ćelija jedina šansa da dobije bebu: Ne zanimaju me predrasude, dete će biti moje i mog supruga
Dijagnoze raka pluća u porastu među nepušačima širom sveta: Adenokarcinom je dominantni podtip i češći je kod žena