Bakterijska vaginoza je zapravo polno prenosiva bolest: Evo do kojih zaključaka je došla nova studija
Bakterijska vaginoza, koja se trenutno tretira kao isključivo ženski problem, zapravo je polno prenosiva bolest, pokazuje novo istraživanje. Iako je uobičajena i pogađa gotovo svaku treću ženu na svetu, studija sugeriše da bi i seksualni partneri trebalo da budu uključeni u lečenje ove infekcije.
Za polovinu žena sa bakterijskom vaginozom infekcija se ponovo pojavljuje nakon završenog tretmana antibiotikom, koji je trenutno standardni način lečenja, objasnila je Lenka Vodstrčil, viši naučni saradnik u Centru za seksualno zdravlje u Melburnu.
Bakterije koje uzrokuju BV mogu biti prisutne i kod muškaraca, naročito na koži penisa i u uretri, što sugeriše da je BV verovatno seksualno prenosiva i da zbog toga mnoge žene ponovo obole nakon lečenja.
Lečenje oba partnera smanjuje ponovni nastanak
Kada je bakterijska vaginoza tretirana kao polno prenosiva bolest, uz lečenje oba partnera, stopa ponovnih infekcija smanjila se za više od polovine, pokazala je studija.
- Naše istraživanje je pokazalo da se ponovna infekcija često prenosi od partnera, što potvrđuje da je bakterijska vaginoza zapravo polno prenosiva infekcija - izjavila je Katriona Bradsžav, viši autor studije i profesor u Centru za seksualno zdravlje u Melburnu.
Simptomi i rizici od nelčenog BV-a
Simptomi bakterijske vaginoze mogu uključivati svrab, bol prilikom mokrenja, neprijatan miris i tanak, beli vaginalni sekret.
Za neke žene, BV je „tihi napadač“ koji može proći bez ikakvih simptoma. Ako se ne leči, povećava rizik od HIV-a, drugih polno prenosivih infekcija, a može izazvati i karličnu inflamatornu bolest koja dovodi do neplodnosti.
Bakterijska vaginoza je posebno opasna tokom trudnoće, jer može dovesti do prevremenog porođaja, spontanog pobačaja i niske porođajne težine, upozorava Svetska zdravstvena organizacija.
Promena u pristupu lečenju bakterijske vaginoze
Istraživanje na 164 parova pokazalo je da, kada oba partnera uzimaju antibiotike, rizik od ponovnog javljanja infekcije opada za 60 odsto.
Iako je studija obuhvatila samo heteroseksualne parove, važno je napomenuti da žene u istopolnim vezama takođe prenose bakterije tokom seksa.
„Promena pristupa“ u lečenju znači da bi lekari trebalo da ohrabre muške partnere da preuzmu odgovornost za lečenje bakterijske vaginoze, navode autori studije.
Izvor: Edition.cnn.com/Zdravlje.Kurir.rs
U svetu je došlo do porasta broja polno prenosivih infekcija, pri čemu su sifilis i gonoreja najveći problemi
Simtomi funkcionalnog neurološkog poremećaja: Kad odjednom izgubite sposobnost da pomerate ruku ili nogu, odmah se javite lekaru