Zašto je opasnije da žena ima povišen holesterol nego muškarac? Kardiolog nudi odgovor
Iako povišen holesterol predstavlja ozbiljan faktor rizika za srčane bolesti kod oba pola, žene su zbog specifičnih fizioloških razlika pod većim rizikom u odnosu na muškarce.
U kojim krvnim sudovima se talože holesterolske naslage kod žena, a u kojim kod muškaraca i šta ta razlika znači po njihovo kardiovaskularno zdravlje, objašnjava na Instagram nalogu dr Tamara Urošević, kardiolog i ekspert za žensko srce.
- Razlika između muškaraca i žena je u tome što se kod žena holesterolske naslage češće formiraju na sitnijim krvnim sudovima, dok se kod muškaraca talože na većim. Zbog toga, kada se plakovi formiraju na manjim krvnim sudovima, mnogo lakše dolazi do sužavanja krvnog suda. To kod žena može brže da dovede do angine pektoris, a u daljem toku i do infarkta srca - navodi dr Urošević.
Simptomi koji otkrivaju anginu pektoris su jakbol u grudima iza grudne kosti, u predelu leve strane grudi, koji traje najmanje tri minuta, inače pet do deset, dok preko 10 minuta trajanja bola pobuđuje sumnju na infarkt. Bol se ne javlja iz čista mira, već su okidači najčešće fizički napor i stres.
Na sve i menopauza
Iako su žene zaštićene od većih kardiovaskularnih problema tokom fertilnog perioda, situacija se menja nakon menopauze. Tada, usled smanjenja hormona, rizik od infarkta postepeno se izjednačava s rizikom kod muškaraca, što dodatno naglašava važnost praćenja nivoa holesterola i preventivnih pregleda.
- Redovni pregledi hroničnih bolesnika su veoma važni da bi se pravovremeno korigovala terapija ako je potrebno, a kod žena koje nemaju subjektivne tegobe savetujem kardiološki pregled jednom godišnje, počevši od 25. godine života - poručuje dr Tamara Urošević.
Dijeta sa krompirom? Da, ako ga pripremate ispravno, otkriva nutricionista Branka Mirković