Slušaj vest

Urinarne infekcije spadaju među neretke zdravstvene tegobe kod žena. Najčešći oblik je cistitis, odnosno upala mokraćne bešike, koja može da bude izuzetno neprijatna i ometa svakodnevne aktivnosti. Simptomi na koje se žene mahom žale su učestalo mokrenje, peckanje i bol tokom mokrenja, osećaj težine u donjem delu stomaka, zamućen urin, a ponekad i povišena telesna temperatura.

Zbog specifične anatomije urogenitalnog trakta, žene su podložnije ovim infekcijama, ali dobra vest je da se uz nekoliko jednostavnih preventivnih mera rizik od nastanka cistitisa može značajno smanjiti, kaže na Istragram nalogu dr Slađana Kovačević, specijalista urologije.

voda-sa-limunom-shutterstock-666461959.jpg
Za svaku čašu vode bubrezi i bešika vam kažu "hvala" Foto: Shutterstock

- Na prvom mestu je dovoljan unos tečnosti, najmanje 1,5 do 2 litra dnevno. Veoma je važno da tokom dana pijemo pre svega vodu, limunadu, kao i biljne čajeve. Preporuka je da se izbegavaju napici sa puno šećera - ističe ona i dodaje da se sledeći važan savet odnosi na higijenu nakon seksualnog odnosa.

Biljni čajevi za zdraviju bešiku

Prirodni čajevi mogu da budu od velike pomoći u prevenciji i ublažavanju tegoba sa mokraćnom bešikom. Najčešće se preporučuju uvin čaj, čaj od peršuna, breze, rastavića, kamilice, brusnice i kukuruzne svile. Ove biljke deluju diuretski, pomažu u ispiranju bakterija iz mokraćnih puteva, ublažavaju upale i smanjuju neprijatnosti poput peckanja i učestalog mokrenja. Posebno se izdvajaju uvin čaj i čaj od brusnice, koji imaju blago antiseptično dejstvo i sprečavaju zadržavanje bakterija u bešici.

- Uvek nakon odnosa treba otići u toalet i izmokriti se, kako bi se mehanički isprale bakterije iz urete (mokraćne cevi) i bešike - objašnjava doktorka.

Takođe, pravilna higijena pri korišćenju toaleta igra veliku ulogu u prevenciji infekcija. Dr Kovačević podseća da bi žene uvek trebalo da se brišu od napred ka nazad, od uretre ka anusu.

- Zbog kratke mokraćne cevi i blizine analnog otvora, vrlo je važno sprečiti prenos bakterija iz creva ka urinarnom trakatu - naglašava ona.

Saveti plus - svakodnevne navike

Uz to, trebalo bi voditi računa o nekim svakodnevnim navikama koje mogu da doprinesu zdravlju bešike i mokraćnih kanala.

profimedia0586622279.jpg
Nemojte hodati bosi po hladnoj podlozi Foto: Profimedia

- Gledajte da ne hodate bosi po pločicama, jer hladnoća koja dolazi od nogu može dodatno da oslabi otpornost organizma. Na bazenima i moru preporučuje se da češće menjate donji deo kupaćeg kostima i da se redovno tuširate - savetuje dr Kovačević.

Preventiva je, kako zaključuje, uvek najbolji lek. Uz jednostavne mere može se znatno smanjiti rizik od neprijatnih i bolnih urinarnih infekcija.

Endometrioza bešike može da izazove bol tokom odnosa i ciklusa: Kako da je prepoznate i ublažite tegobe?