Rizik od razvoja gestacijskog dijabetesa je povećan kod:

  • žena starijih od 45 godina
  • imaju prekomernu težinu ili gojaznost
  • imaju policistične jajnike (PCOS)
  • porodičnu istoriju dijabetesa
  • i kod onih koje su već imale gestacijski dijabetes u prethodnim trudnoćama.

Ova vrsta dijabetesa može povećati zdravstvene rizike za trudnicu, uključujući bolesti srca, postporođajnu depresiju i razvoj dijabetesa tipa 2. Međutim, novi dokazi ukazuju i na moguće dugoročne posledice po dete.

Povećan rizik od neurorazvojnih poremećaja kod dece

Metaanaliza objavljena u prestižnom časopisu The Lancet Diabetes & Endocrinology pokazuje povezanost između gestacijskog dijabetesa i povećanog rizika od neurorazvojnih poremećaja kod dece.

Prema rezultatima istraživanja, deca majki koje su imale gestacijski dijabetes imaju 28 odsto veće šanse da razviju bilo koji neurorazvojni poremećaj.

trudnoca dijabetes shutterstock_758120164.jpg
Gestacijski dijabetes pogađa oko 17 odsto svih trudnica širom sveta Foto: Shutterstock

Rizici za pojedinačne poremećaje su sledeći:

  • 16 odsto veći rizik za smetnje u učenju
  • 17 odsto veći rizik od motoričkih poremećaja
  • 20 odsto veći rizik od poremećaja komunikacije
  • 25 odsto veći rizik od autizma
  • 27 odsto veći rizik za specifične razvojne poremećaje
  • 30 odsto veći rizik za ADHD
  • 32 odsto veći rizik za intelektualne smetnje

Istraživači su takođe otkrili da deca žena sa dijabetesom pre trudnoće (tzv. pregestacijski dijabetes) imaju 39 odsto veću verovatnoću da razviju neurorazvojne smetnje u poređenju sa decom čije su majke razvile dijabetes samo tokom trudnoće.

Da li visok nivo šećera u krvi kod majke utiče na razvoj mozga bebe?

Ova obimna analiza sugeriše da bi povišeni nivoi glukoze u krvi majke mogli da imaju direktan uticaj na razvoj mozga fetusa – možda čak delujući kao teratogen, supstanca koja može da izazove malformacije i razvojne poremećaje kod fetusa, prokomentarisao je dr Džonatan Faro, specijalista perinatologije.

Međutim, dr Faro upozorava da je reč o meta-analizi, koja ne dokazuje uzročno-posledičnu vezu, već ukazuje na statističku povezanost.

ultrazvuk-trudnoca-shutterstock-2372653259.jpg
Pravilno upravljanje nivoom šećera u krvi može smanjiti rizik od komplikacija – i za majku i za dete. Foto: Shutterstock

Stručnjaci pozivaju na dalja istraživanja

Dr Megan Ouks, specijalista za trudnoću visokog rizika, naglašava važnost daljih istraživanja.

- Sve veći broj dokaza pokazuje da gestacijski dijabetes – bilo da je prisutan pre začeća ili se razvija tokom trudnoće – može imati dugoročne efekte na zdravlje deteta, uključujući metaboličke i kardiovaskularne rizike. Sada vidimo da postoji i mogući uticaj na neurološki razvoj.

On dodaje da bi bolje razumevanje ovih rizika moglo pomoći lekarima da pruže bolje i personalizovanije savete trudnicama i potencijalno smanje rizik za dete.

Šta mogu da urade buduće majke?

Ženama koje već boluju od dijabetesa preporučuje se da se pre začeća konsultuju sa lekarom specijalizovanim za rizične trudnoće, kako bi svoje zdravlje optimalno pripremile za trudnoću. Pravilno upravljanje nivoom šećera u krvi može smanjiti rizik od komplikacija – i za majku i za dete.

Izvor: medicalnewstoday.com/Zdravlje.Kurir.rs

Dijabetes nije prepreka za trudnoću, ali samo uz lekarski nadzor: Evo o čemu treba voditi računa