Slušaj vest

Tokom perimenopauze, prelaznog perioda koji prethodi menopauzi, mnoge žene primećuju da se njihov ciklus značajno menja. Menstruacije postaju nepredvidive, nekad izostaju, a nekad traju duže nego ranije. Upravo taj produženi ciklus može da bude znak hormonskih promena, ali i signal da nešto nije u redu, kaže ginekolog dr Alison K. Rodžers, specijalista za reproduktivnu endokrinologiju, neplodnost, akušerstvo i ginekologiju iz Fertility Centers of Illinois (SAD).

- U perimenopauzi se ciklusi mogu produžiti i postati obilniji zbog nestabilnog nivoa hormona, naročito estrogena. To može da dovede do obilnijeg i dugotrajnijeg krvarenja, koje nije uvek bezazleno - opominje doktorka. 

Koliko dugo je predugo?

Uobičajena dužina menstrualnog krvarenja kreće se između dva i sedam dana. Ako menstruacija traje duže od toga - na primer osam, deset ili više dana, i posebno ako je obilna, treba obratiti pažnju. Uzrok može da bude:

materica ciklus shutterstock_2083488811.jpg
Obratite pažnju ako su menstruacije produžene, obilne ili praćene drugim simptomima poput bolova, umora ili vrtoglavice Foto: Shutterstock

- Ako vam se dešava da često menjate uloške ili tampone (npr. svakog sata), ako osećate bolove, izražen umor, vrtoglavicu ili imate anemiju, to su znakovi da je vreme za odlazak kod lekara - savetuje dr Rodžers.

Kada potražiti pomoć lekara?

Stručnjaci savetuju da se obavezno javite ginekologu ako:

  • menstruacije traju duže od sedam dana
  • krvarenje je veoma obilno
  • između ciklusa dolazi do dodatnog krvarenja
  • postoji bol u karlici ili neobičan sekret

- Pravovremena dijagnostika i pregled mogu sprečiti ozbiljnije probleme, pa čak i spasiti život. Ukoliko primetite promene koje se razlikuju od onoga što je za vas uobičajeno, to ne mora odmah da znači bolest, ali ne treba ih ni ignorisati - poručuje dr Rodžers.

Izvor: Flo.health/Zdravlje.kurir.rs

Žene obično prepoznaju samo pet od 62 simptoma menopauze: Doktorka otkriva sve - od migrene do zujanja u ušima