Slušaj vest

Mastitis je bolna infekcija dojke koja može da pogodi i do 30 odsto žena koje doje. Ova upala izaziva bol, otok, crvenilo, pa čak i povišenu temperaturu, zbog čega dojenje postaje vrlo bolno i neprijatno. Međutim, mastitis može da se javi i kod žena koje uopšte ne doje, a razumevanje šta ga uzrokuje, kako se ispoljava i šta možete da uradite da ga sprečite, pomaže da se lakše prođe kroz ovaj problem.

Zašto dolazi do mastitisa?

Mastitis najčešće nastaje kada mleko ne može da se pravilno isprazni iz dojke tokom dojenja. To se može dogoditi iz više razloga:

  • ako preskačete podoje
  • ako beba ne sisa pravilno, odnosno ne uhvati dojku kako treba
  • ako nosite tesan grudnjak ili odeću koja pritiska dojke

U tim situacijama mleko ostaje u dojkama i počinje da se nakuplja. Mlečni kanali, koji su tanke cevčice kroz koje mleko izlazi iz dojke preko bradavice, mogu da se zapuše i postanu pogodno tlo za razvoj bakterija. Bakterije mogu da uđu i kroz sitne ranice na bradavici i tada dolazi do infekcije i upale tkiva dojke. Ovakva infekcija poznata je kao laktacioni mastitis i to je najčešći oblik mastitisa.

dojenje-bebe-shutterstock-2451377743.jpg
Najčešći razlozi upale su preskakanje podoja Foto: Shutterstock

Postoji i drugi, ređi oblik - periduktalni mastitis - koji se javlja kod žena koje ne doje. On izaziva upalu tkiva oko mlečnih kanala iza bradavice, ali se tačan uzrok ove pojave još uvek ne zna.

Simptomi mastitisa

Simptomi mastitisa se obično javljaju iznenada. Laktacioni mastitis je najčešći tokom prve tri nedelje nakon porođaja, ali se može javiti i kasnije.

Simptomi mogu da zahvate jednu ili obe dojke, i najčešće uključuju:

  • jak bol u dojci
  • otok i osećaj zategnutosti
  • dojka može da bude topla ili vrela na dodir
  • koža dojke može da pocrveni
  • može se pojaviti tvrda i bolna kvržica u dojci
  • simptomi slični gripu - povišena temperatura, groznica, bolovi u mišićima, malaksalost
  • žućkasti iscedak iz bradavice
  • ružičaste ili crvene promene na koži dojke koje mogu da imaju oblik trougla ili klina
shutterstock_2410112137.jpg
Simptomi mogu da budu slični gripu - povišena temperatura, groznica, bolovi u mišićima, malaksalost Foto: Shutterstock

Prirodni načini za ublažavanje tegoba kod kuće

Postoji više stvari koje možete da uradite kod kuće kako biste ublažili simptome laktacionog mastitisa. Najvažnije je da što češće i što potpunije praznite zahvaćenu dojku. Ako se mleko i dalje zadržava, stanje može da se pogorša. Preporučuje se da bebu najpre stavite na dojku koja vas boli - tako će se ona bolje isprazniti.

Pre dojenja na dojku stavite topli oblog ili se istuširate toplom vodom. To olakšava oticanje mleka i smanjuje bol. Tokom dojenja ili izmlazavanja, pokušajte lagano da masirate bolno mesto u pravcu bradavice, što pomaže da se mleko bolje otpusti i da se otčepe mlečni kanali.

Nakon dojenja, ako osećate da dojka nije potpuno ispražnjena, možete dodatno da izmlazate mleko rukom ili pumpicom. Posle toga možete staviti hladan oblog kako biste umanjili otok i bol.

Ne zaboravite da su odmor, unos dovoljno tečnosti i kvalitetna ishrana ključni za oporavak. Ako razmišljate o uzimanju lekova protiv bolova, poput ibuprofena, obavezno se prvo posavetujte s lekarom, naročito ako dojite.

mama umor shutterstock_2390264139.jpg
Potražite pomoć od partnera i ne preskačite odmor, jer je ključan za oporavak Foto: Shutterstock

Takođe, vodite računa da nosite grudnjak koji pruža dobru podršku, ali vas ne steže i ne pritiska dojke - to može dodatno da pomogne u oporavku.

Medicinska pomoć kod mastitisa

U prvih 12 do 24 sata od pojave simptoma, mnogo toga možete da postignete kućnom negom - odmorom, toplim i hladnim oblogama, kao i nastavkom dojenja. Međutim, ako se u tom roku simptomi ne ublaže ili ako se pogoršaju, važno je da se javite lekaru.

Lekar vam može prepisati antibiotike koji su bezbedni za upotrebu tokom dojenja i koji efikasno leče infekciju.

Izvor: Health.harvard.edu/Zdravlje.kurir.rs

Koji lekovi se mogu koristiti tokom dojenja? Farmaceuti daju precizan odgovor