Slušaj vest

Žene u menopauzi imaju veći rizik od infekcija urinarnog trakta zbog pada nivoa estrogena koji dovodi do proređivanja vaginalnog i uretralnog tkiva, što olakšava bakterijama ulazak u urinarni trakt. Pored toga, estrogen pomaže u održavanju zdrave ravnoteže bakterija u vaginalnom području - smanjenje ovog hormona može da poremeti ovu ravnotežu, povećavajući rizik od infekcije.

Promene na bešici takođe mogu povećati rizik. Kod nekih žena bešika se ne prazni u potpunosti ili dolazi do urinarne inkontinencije, što stvara povoljne uslove za razmnožavanje bakterija.

Žene koje se podvrgavaju medicinskim procedurama takođe mogu da budu izložene povećanom riziku ako se koriste kateteri ili drugi uređaji koji mogu da unesu bakterije u urinarni trakt.

Simptomi urinarne infekcije

Urinarna infekcija često izaziva primetne simptome, ali ponekad može da bude i suptilna. Uobičajeni simptomi uključuju:

  • izražena, česta potreba za mokrenjem
  • osećaj peckanja tokom mokrenja
  • učestalo mokrenje uz malu količinu urina
  • zamućen urin jakog mirisa ili krv u urinu
  • bol ili nelagodnost u donjem delu stomaka, odmah iznad pubične kosti
shutterstock-1064529788.jpg
Zamućen urin jakog mirisa je jedan od simptoma Foto: Shuterstock

Netipični simptomi koji su češći kod starijih žena 

Simptomi infekcija urinarnog trakta ponekad mogu da budu suptilni i teže ih je prepoznati kod starijih žena. Ove žene češće doživljavaju manje tipične simptome, kao što su:

  • nova urinarna inkontinencija
  • zbunjenost ili moždana magla
  • pad energije, čak i bez temperature
  • slabiji apetit
  • iznenadni padovi, jer slabost, vrtoglavica ili zbunjenost mogu da budu prvi znak infekcije

To se dešava zato što imuni sistem u starijem dobu drugačije reaguje, a hormonske promene dodatno utiču na to kako se infekcije razvijaju i manifestuju.

Kako da sprečite infekciju?

Higijena

Prvi korak u prevenciji infekcija urinarnog trakta jeste održavanje dobre higijene. Brisanje od napred ka nazad nakon korišćenja toaleta može da spreči širenje bakterija u uretru. Ako imate gubitak kontrole nad bešikom, vodite računa da redovno menjate donji veš i da ova područja budu čista i suva.

Hidratacija

Pored toga, održavanje hidratacije pomaže u ispiranju bakterija iz urinarnog trakta. Cilj je da pijete najmanje četiri do šest čaša vode dnevno. Izbegavajte duže zadržavanje urina, što može da omogući rast bakterija.

Kontrola nivoa šećera u krvi (ako imate dijabetes)

Dijabetes je nezavisan faktor rizika za infekcije urinarnog trakta. Ako imate dijabetes, kontrola nivoa šećera u krvi zdravim načinom života i uzimanjem lekova prema uputstvima je važna zaštitna strategija.

dijabetes shutterstock_2442305533.jpg
Dijabetes je nezavisan faktor rizika za infekcije urinarnog trakta Foto: Shutterstock

Sprečavanje ponavljanih infekcija urinarnog trakta

Ako imate česte infekcije urinarnog trakta - definisane kao dve ili više infekcija u šest meseci ili tri ili više infekcija godišnje - možda ćete morati da razmotrite dodatne strategije. One uključuju:

  • Vaginalni estrogen: Za neke žene u menopauzi, niska doza vaginalnog estrogena, koja je dostupna na recept, može da obnovi zdravlje vaginalnog tkiva i smanji rizik od infekcija urinarnog trakta.
  • Antibiotska profilaksa: Istraživanja su pokazala da preventivno uzimanje antibiotika radi sprečavanja infekcija može da smanji ponovnu pojavu infekcija. Razgovarajte sa svojim lekarom o rizicima ovog pristupa, koji uključuju rezistenciju na antibiotike, poremećaje crevnog mikrobioma i povećan rizik od drugih infekcija.
  • Metenamin: Lek na recept koji se zove metenamin, a koji nije antibiotik, može da pomogne u sprečavanju ponavljanih infekcija. Uzima se dva puta dnevno i deluje tako što se u urinu pretvara u formaldehid, koji ubija bakterije. Istraživanja pokazuju da može da bude jednako efikasan kao i antibiotici u smanjenju čestih infekcija. Pre upotrebe konsultujete se sa vašim lekarom.

Ako imate simptome infekcija urinarnog trakta ili ste zabrinuti zbog ponavljanih infekcija, razgovarajte sa svojim lekarom.

Izvor: Health.harvard.ed/Zdravlje.Kurir.rs

Tri zlatna pravila za prevenciju urinarnih infekcija, urolog savetuje kako da sačuvate zdravlje bešike