Urolog Ivica Nikolić o inkontineciji kod žena: Kad se javi nekontrolisano oticanje mokraće tračice rešavaju problem
Ne možete da kontrolišete oticanje mokraće pri podizanju tereta, kad se nasmejete ili nakašljete? Verovatno imate urinarnu inkontinenciju – stanje kod kojeg dolazi do nevoljnog gubitka mokraće kroz mokraćnu cev.
Problem urinarne inkontinencije kod žena je čest, ali i često zanemarivan zdravstveni problem. Prevalencija ovog stanja varira u zavisnosti od starosne dobi, geografskog područja i drugih faktora.
Prema opsežnoj meta-analizi koja je obuhvatila 518.465 žena u dobi od 55 do 106 godina, globalna prevalencija urinarne inkontinencije kod starijih žena iznosi 37,1%. Najveća prevalencija zabeležena je u Aziji (45,1%), dok je u Americi bila niža (25,8%)
Studija koja je analizirala podatke iz Nacionalnog istraživanja zdravlja i ishrane (NHANES) za period 2005–2016 otkrila je da 53% žena u Sjedinjenim Državama ima neku vrstu urinarne inkontinencije.
Najčešći oblik je stresna inkontinencija
Najčešći oblik je stresna inkontinencija (26%), dok su urgentna (10%) i mešovita inkontinencija (16%) takođe prisutni. Oko 30% žena sa inkontinencijom prijavilo je umerene ili teške simptome, a 24% je izjavilo da stanje utiče na njihove svakodnevne aktivnosti.
Najčešći oblik ovog poremećaja jeste stres urinarna inkontinencija, i ona najčešće pogađa žene koje su imale prirodni, tj. vaginalni porođaj. Uzrokovana je nemogućnošću uretre, koja je povezana sa bešikom i izvodi urin iz tela, da ostane potpuno zatvorena kada postoji povećan pritisak na bešiku.
– Javlja se kod žena u petoj i šestoj deceniji, kada popuštaju potporni mehanizmi karličnog dna – strukture koje održavaju normalan položaj mokraćnih kanala. Posle porođaja mišići i tetive karličnog dna rastežu, ali se, dok je žena još mlada, stanje vraća u normalu. Kasnije, s godinama, dolazi do popuštanja tih mišića, što može dovesti do nekontrolisanog oticanja mokraće – objašnjava dr Ivica Nikolić, specijalista urologije.
Simptomi i lečenje
Stres inkontinencija se javlja pri:
* podizanju tereta
* kašljanju
* promeni položaja tela
* trčanju
* smejanju
Ovo stanje predstavlja veliki higijenski, socijalni i psihološki problem
– Nevoljno oticanje mokraće u tim situacijama znak je da bi se trebalo obratiti lekaru bez stida. Ovo stanje predstavlja veliki higijenski, socijalni i psihološki problem. Žene ga kriju, izbegavaju društvo i često mesecima odlažu dolazak kod lekara – kaže dr Nikolić.
Prema njegovim rečima ovaj problem može se gotovo u potpunosti izlečiti, a lečenje može biti:
* Konzervativno – vežbama za jačanje mišića karličnog dna, poput Kegelovih
* Hirurško – ugradnjom tračica (sling operacija)
– Na Vojnomedicinskoj akademiji stres inkontinencija se leči sling operacijom. Radi se o minimalno invazivnom zahvatu, pri kojem se kroz vaginu ugrađuju trake koje daju potporu mokraćnoj cevi. Boravak u bolnici traje jedan dan, a oporavak je kratak. Operaciju pokriva Republički fond za zdravstveno osiguranje – kaže dr Nikolić.
Urgentna inkontinencija
Drugi oblik inkontinencije jeste urgentna inkontinencija, kada pacijenti osećaju iznenadan, jak poriv za mokrenjem. Izazvana je preosetljivošću mokraćne bešike na različite stimulanse – npr. zvuk tekuće vode, sipanje tečnosti, dodir hladne vode.
Lečenje urgentne inkontinencije uključuje:
* Hormonsku terapiju estrogenima – za obnovu sluznice uretre
* Lekove za relaksaciju mišića bešike
Za blaže oblike inkontinencije doktor Jeremić savetuje Kegelove vežbe i elektro-stimulaciju.
- Kod blažih oblika stres urinarne inkontinencije efikasne su: Kegelove vežbe, koje se izvode uz nadzor fizijatra i električna stimulacija mišića karličnog dna pomoću specijalne elektrode. Električna stimulacija je bezbolna i predstavlja dopunu Kegelovim vežbama – objašnjava dr Jeremić.
I joga može da pomogne
Nedavno istraživanje objavljeno u "Annals of Internal Medicine" pokazalo je da niskointenzivna joga fokusirana na vežbe za karlično dno može smanjiti epizode urinarne inkontinencije za čak 65%. Studija je obuhvatila 240 žena u dobi od 45 do 90 godina koje su imale inkontinenciju najmanje tri meseca .
5 grešaka koje žene prave kada imaju inkontinenciju: Problem sa bešikom nije uobičajeni deo starenja, a evo kako možete pomoći sebi
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i propisima Zakona o javnom informisanju i medijima.
Personalizovana medicina i nove terapije: Put ka smanjenju smrtnosti od kardiovaskularnih bolesti