Tiha upozorenja: 5 ranih znakova endometrioze koje bi svaka žena trebalo da prepozna
Što se ranije otkrije endometrioza, to su veće šanse da se bolest stavi pod kontrolu na vreme, bilo kroz lekove protiv bolova, hormonsku terapiju ili operativno uklanjanje endometrijalnog tkiva.
Endometrioza je stanje u kojem tkivo slično sluzokoži materice počinje da raste van materice. Iako je izuzetno bolna, ova bolest pogađa milione žena širom sveta. Problem je što se često pogrešno dijagnostikuje ili zanemari, pa je prepoznavanje ranih simptoma ključno za pravovremeno lečenje i lakše podnošenje bolesti, kaže dr Sanjana Premlal, ginekolog i specijalista za fertilitet.
- Ozbiljnost simptoma endometrioze može da varira, ali ako se prepoznaju na vreme, to može u velikoj meri da poboljša kvalitet života žene. Nažalost, rani znaci se često odbacuju kao "obični menstrualni bolovi" ili neki drugi česti problemi, što odlaže dijagnozu i po nekoliko godina - ističe dr Premlal i otkriva koji su to signali koje telo šalje, a koje ne bi trebalo ignorisati.
Neuobičajeno bolne menstruacije (dismenoreja)
Menstrualni bolovi su normalni, ali kod endometrioze oni su mnogo jači i iscrpljujući. Nije reč o običnoj potrebi za analgetikom, objašnjava dr Premlal.
- Bol može da počne i nekoliko dana pre menstruacije, traje i posle nje, i često ometa svakodnevne aktivnosti. I pored jakih lekova, žene često ne osećaju olakšanje - dodaje.
Hronični bol u karlici
Neke žene osećaju stalan bol u predelu karlice, nezavisno od ciklusa. To može da bude tupi bol, oštri ubodi ili osećaj pritiska i težine.
- Važno je razlikovati ovo od uobičajenih predmenstrualnih tegoba. Ako bol ne jenjava i ne vezuje se samo za menstruaciju, to je razlog za dodatne analize - kaže doktorka.
Bol tokom ili posle odnosa (dispareunija)
Bol pri odnosu je još jedan rani znak endometrioze. Tkivo koje raste na pogrešnim mestima može da izazove upale i osetljivost, što dovodi do neprijatnosti ili jakog bola tokom seksa.
- Mnoge žene o tome ne govore zbog stida, ali ova informacija lekarima može da bude veoma važna - naglašava dr Premlal.
Problemi sa varenjem i mokrenjem
Endometrijalno tkivo može da se zalepi za creva ili bešiku, izazivajući razne probleme kao što su:
- Bol pri pražnjenju creva, naročito tokom menstruacije
- Zatvor, dijareja, nadimanje, posebno u periodu oko ciklusa
- Bolno mokrenje ili učestalo mokrenje
- Ovi simptomi se često mešaju sa sindromom iritabilnog creva (IBS) ili infekcijama mokraćnih puteva. Ali ako se javljaju ciklično i pogoršavaju tokom menstruacije, endometrioza treba da bude jedna od sumnji - upozorava dr Premlal.
Hroničan umor i pad energije
Stalni umor koji ne prolazi ni nakon odmora još je jedan čest, ali često zanemaren simptom, jer hronični bol i upale mogu značajno da iscrpe organizam.
- Nije u pitanju običan umor nakon napornog dana. To je duboka iscrpljenost koja utiče na svakodnevno funkcionisanje -objašnjava doktorka.
Šta da radite ako sumnjate na endometriozu?
Dr Premlal naglašava koliko je važno da žene otvoreno razgovaraju sa svojim lekarima.
- Nemojte potcenjivati bol ili druge neobične simptome. Vodite beleške o menstrualnim ciklusima, vrstama bola i svim pratećim tegobama, to će pomoći ginekologu da lakše dođe do prave dijagnoze - savetuje.
Preporučuje se da se obratite ginekologu koji ima iskustva sa dijagnostikovanjem i lečenjem endometrioze. U dijagnostici se koriste ginekološki pregled, ultrazvuk, magnetna rezonanca i po potrebi laparoskopija - minimalno invazivna operacija kojom se direktno posmatra tkivo u karlici.
- Iako trenutno ne postoji trajno izlečenje, pravovremeno lečenje može značajno da ublaži simptome, uspori napredovanje bolesti i poboljša kvalitet života - poručuje doktorka.
Izvor: Onlymyhealth.com/Zdravlje.kurir.rs
Jelena je imala 21 godinu kada je izgubila vid na levom oku. A onda je stigla dijagnoza multiple skleroze: "Kao da sam hodala po zemlji koja se trese"