Šta je tečni PAPA test? Evo u čemu se razlikuje od tradicionalnog i na koji način se radi
„Tečni Papa test“ je savremena verzija tradicionalnog testa, poznata i kao - test tečne citologije. Ova metoda koristi uzorak ćelija s grlića materice koji se stavlja u tečnost, što daje precizniju analizu i bolje otkriva promena koje mogu ukazivati na rak ili druge abnormalnosti.
Šta je citološki test iz tečnog uzorka (LBC)
Citološki test iz tečnog uzorka je metoda pripreme uzoraka za citološku analizu. Za razliku od tradicionalnog PAPA testa, tečni PAPA test podrazumeva uzimanje uzorka (najčešće malom četkicom) i njegovo smeštanje u tečni medijum. Ova tehnika, koja se oslanja na pripremu jednoslojnog razmaza, pruža znatno bolji kvalitet uzoraka i pokazala se uspešnijom od tradicionalnih metoda.
Tečni PAPA test smanjuje broj neadekvatnih uzoraka uklanjanjem krvi i sluzi, uz bolju fiksaciju ćelija. Prvobitno je primenjen u ginekološkoj citologiji i pokazao je pozitivan efekat na adekvatnost uzoraka. Njegove prednosti uključuju tanak sloj reprezentativnih ćelija, što omogućava precizniju analizu.
Za razliku od klasičnog PAPA testa, LBC podrazumeva uzimanje uzorka iz grlića materice četkicom i njegovo unošenje u tečnost.
Ova tehnika poboljšava kvalitet uzorka i pokazala je bolji učinak u otkrivanju karcinoma grlića materice. LBC se često kombinuje sa testiranjem na humani papiloma virus (HPV), što omogućava precizniju dijagnozu.
Istraživanja su pokazala da ovaj test, u poređenju sa konvencionalnim metodama, smanjuje broj neadekvatnih uzoraka i obezbeđuje tanak sloj reprezentativnih ćelija, što omogućava precizniju i efikasniju analizu. Danas se ovaj test smatra vrednim dijagnostičkim alatom u skriningu raka grlića materice.
Isti uzorak može se koristiti i za dodatna testiranja
Studije ukazuju da tečni PAPA test efikasnije otkriva cervikalne patološke promene nego konvencionalna citologija, posebno kada je reč o identifikaciji atipičnih ćelija. Iako je specifičnost slična kod obe metode, ovaj test ne mora nužno imati znatno veću osetljivost.
Dodatna prednost ove metode je što omogućava korišćenje istog uzorka za dodatna testiranja, poput HPV analize. Međutim, neka istraživanja ukazuju da tečni PAPA ne daje uvek značajno bolje rezultate od klasičnih metoda.
Ekonomski faktori i učestalost testiranja takođe igraju ulogu – tečni PAPA test može biti isplativiji na duže staze zbog mogućnosti ređeg testiranja. Oba pristupa imaju svoje prednosti, a izbor zavisi od dijagnostičke tačnosti, dodatnih potreba i ekonomskih mogućnosti.
Ko bi trebalo da radi ovaj test?
PAPA test i citološki test iz tečnog uzorka (LBC) preporučuju se ženama uzrasta od 21 do 65 godina.Ženama u ovoj starosnoj grupi savetuje se da obavljaju testiranje na svake tri godine. Nakon 30. godine, ženama se može preporučiti i kombinovani test – PAPA test zajedno sa HPV testiranjem – radi sveobuhvatnijeg skrininga.
Tečni PAPA test je ključni deo preventivne zdravstvene zaštite kod žena, jer omogućava rano otkrivanje abnormalnosti i raka grlića materice. Uzorak ćelija uzima se sa grlića materice i zatim se analizira radi detekcije infekcija ili drugih promena. Redovni skriningi igraju vitalnu ulogu u pravovremenom prepoznavanju i lečenju problema sa zdravljem grlića materice.
LBC test u trudnoći
Test citologije zasnovan na tečnosti uglavnom se smatra bezbednim tokom trudnoće, ali svaki slučaj treba pojedinačno proceniti u konsultaciji sa zdravstvenim radnicima.
Proces tečnog Papa testa (test tečne citologije)
Procedura tečne citologije (poznate i kao tečni PAPA test) obuhvata sledeće korake:
Uzimanje uzorka:
Zdravstveni radnik uzima uzorak ćelija sa grlića materice tokom ginekološkog pregleda, koristeći posebnu četkicu ili spatulu.
Čuvanje u tečnom medijumu:
Za razliku od klasičnog PAPA testa, uzete ćelije se stavljaju u tečni medijum (najčešće na bazi alkohola), kako bi se kasnije pripremio jednoslojni razmaz.
Priprema razmaza na staklu:
Uzorak iz tečnosti se laboratorijski obrađuje kako bi se dobio tanak sloj ćelija na mikroskopskom staklu. Ovim se smanjuje preklapanje ćelija i omogućava jasnija i preciznija analiza.
Bojenje i analiza:
Staklo se boji kako bi se istakle karakteristike ćelija, a zatim citotehnolog ili patolog mikroskopski ispituje ćelije u potrazi za eventualnim abnormalnostima.
Izveštavanje o rezultatima
Rezultati se dostavljaju lekaru, koji ih potom saopštava pacijentkinji.
Tečni PAPA test omogućava bolje očuvanje ćelija i značajno smanjuje verovatnoću neadekvatnih uzoraka, što rezultira pouzdanijim i tačnijim rezultatima u poređenju sa klasičnim PAPA testom.
Tečna citologija, odnosno tečni PAPA test, predstavlja savremeni pomak u oblasti cervikalne citologije. Zahvaljujući većoj specifičnosti u detekciji promena, ovaj test igra značajnu ulogu u unapređenju tačnosti skrininga raka grlića materice.
Izvor: metropolisindia.com/blog/Zdravlje.Kurir.rs
Papanikolau test i kolposkopija rade se jednom godišnje: Samo tako rak se može otkriti i lečiti na vreme
4 večernje navike koje bi trebalo da izbegavate: Mogu da povećaju rizik od moždanog udara