Slušaj vest

Rutinski skrining grlića materice trebalo bi da se ponudi i ženama starijim od 65 godina, jer su i dalje u povećanom riziku od raka uzrokovanog humanim papiloma virusom (HPV), navodi se u novoj studiji.

Iako se radi o bolesti koja se može sprečiti, prema podacima Svetske zdravstvene organizacije (SZO), tokom 2022. godine zabeleženo je oko 660.000 slučajeva raka grlića materice i 350.000 smrtnih ishoda širom sveta.

HPV je odgovoran za oko 95 odsto slučajeva raka grlića materice, koji nastaje kada se u sluzokoži grlića materice razviju abnormalne ćelije i počnu da rastu, formirajući tumor.

Globalna strategija SZO za borbu protiv raka grlića materice predviđa da sve zemlje do 2030. godine vakcinišu 90 odsto devojčica HPV vakcinom do 15. godine, sprovedu skrining kod 70 odsto žena i leče 90 odsto žena sa cervikalnim promjenama. Modeli predviđaju da bi se na ovaj način moglo sprečiti 62 miliona smrti i 74 miliona novih slučajeva raka grlića materice do 2120. godine.

Programi skrininga razlikuju se od zemlje do zemlje, ali većina vodiča preporučuje da se skrining prekine nakon 65. godine ako su prethodni rezultati bili uredni.

Ipak, broj slučajeva raka grlića materice kod osoba starijih od 65 godina raste širom sveta. U 2022. godini zabeleženo je 157.182 novih slučajeva i 124.269 smrtnih ishoda među ženama starijim od 65 godina.

hpv-virus-profimedia0558036770.jpg
HPV je odgovoran za oko 95 odsto slučajeva raka grlića materice Foto: Profimedia

Starije žene češće su bile zaražene HPV virusom, pokazuje studija 

U Velikoj Britaniji, iako su stope vakcinacije i skrininga veće nego u mnogim drugim zemljama, u poslednjim godinama su u opadanju. Samo u Engleskoj, rak grlića materice uzrokuje oko 685 smrti godišnje.

Sada je jedno veliko opservaciono istraživanje, objavljeno u časopisu Gynecology and Obstetrics Clinical Medicine, pokazalo da su starije žene sklonije HPV infekcijama i pojavama abnormalnih ćelija na testovima, u poređenju sa mlađim ženama.

Istraživači u Kini analizirali su podatke o skriningu kod više od dva miliona žena između 2017. i 2023. godine. Od tog broja, 17.420 žena bilo je starije od 65 godina; ostale su bile mlađe.

Studija je otkrila da su visokorizične HPV infekcije i abnormalnosti u ćelijama bile češće kod žena starijih od 65 godina. Gotovo 14 odsto starijih žena testirano je pozitivno na visokorizične tipove HPV-a, u poređenju sa odsto kod mlađih žena.

Starije žene su takođe češće bile zaražene različitim tipovima HPV-a i kod njih su u većoj meri uočene promene na skriningu.

Iako autori priznaju da postoje ograničenja u studiji, rezultati pokazuju da su žene starije od 65 godina visokorizična grupa kada je reč o učestalosti i smrtnosti od raka grlića materice, te da zahtevaju hitnu pažnju na globalnom nivou.

Većina vodiča preporučuje prekid skrininga kod žena koje su redovno kontrolisane i nemaju visokorizične faktore, posebno pre 65. godine. Međutim, situacija je drugačija kod žena starijih od 65, koje možda nikada nisu bile vakcinisane ili adekvatno pregledane. Uz produženje životnog veka, rizik od raka u ovoj populaciji je značajno povećan, navode autori.

Reagujući na ove nalaze, Atina Lamnisos, direktorka dobrotvorne organizacije Eve Appeal za borbu protiv raka, izjavila je da među osobama starijim od 65 godina postoji velika populacija koja nije vakcinisana i da su, ako nisu redovno pregledane ili nikada nisu išle na skrining, i dalje u visokom riziku od razvoja raka grlića materice.

- Očekujemo da Nacionalni komitet za skrining razmotri ove nalaze i proceni da li postoji korist od revidiranja starosne granice za skrining - rekla je Lamnisos.

rak-grlica-materice-shutterstock-2165864523.jpg
Žene starije od 65 godina visokorizična grupa kada je reč o učestalosti i smrtnosti od raka grlića materice, pokazuje studija Foto: Shutterstock

Važno je raditi skrining žena starijih od 65 godina 

Maksin Lenza, menadžerka za zdravstvene informacije u organizaciji Cancer Research UK istakla je da nedavna poboljšanja testa u Velikoj Britaniji čine ga izuzetno efikasnim sredstvom za prevenciju raka grlića materice i spašavanje života, tako da će žene starije od 65 godina koje su bile redovno na skriningu imati veoma nizak rizik. Međutim, žene starije od 65 koje nikada nisu radile test mogu zatražiti skrining kod svog izabranog lekara.

- Program skrininga grlića materice u Engleskoj sprovodi se u skladu sa stručnim preporukama Nacionalnog komiteta za skrining, koji se zasniva na redovnim pregledima najbolje dostupne globalne naučne evidencije. Žene sa HPV-pozitivnim rezultatom u 65. godini bivaju pozvane na dodatna testiranja radi praćenja daljeg rizika, i ohrabrujemo sve žene da se odazovu na pozive, kako bi imale najbolju zaštitu od raka grlića materice - izjavio je portparol NHS-a.

Portparol Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite u Velikoj Britaniji istakao je:

- Starosne granice za skrining utvrđene su na osnovu pouzdanih naučnih dokaza i preporuka Nacionalnog komiteta za skrining, ali svaka žena koja je zabrinuta zbog simptoma treba da se obrati svom lekaru, koji će odlučiti o narednim koracima. Od suštinskog je značaja da povećamo broj žena koje prihvataju poziv na skrining u okviru postojećih starosnih okvira. U okviru našeg desetogodišnjeg zdravstvenog plana, ženama koje ispunjavaju uslove biće ponuđeni kompleti za samostalno uzorkovanje HPV-a kod kuće, kako bismo uklonili prepreke za pristup zdravstvu i prešli sa lečenja na prevenciju.

Izvor: theguardian.com/Zdravlje.Kurir.rs

HPV vakcina sprečava infekciju i štiti od ginekoloških karcinoma: Ovo su nedoumice i zablude koje je prate