Da li je bezbedno farbati kosu tokom trudnoće? Stručnjaci razotkrivaju mit koji brine buduće majke
Mnoge buduće majke odustaju od farbanja kose iz straha da će hemikalije naštetiti njihovoj bebi. Ali, iako oprez nikada nije loša stvar, vodeće svetske zdravstvene organizacije i dermatolozi imaju jasan stav o tome da li je ta praksa zaista rizična.
Trudnoća je vreme kada se buduće majke suočavaju sa brojnim ograničenjima i novim pravilima, od izbegavanja sirove ribe do mekih sireva. U ovoj seriji zabrana, mnoge žene takođe odlažu svoje redovne posete frizeru iz predostrožnosti.
Strah da bi jake hemikalije iz boja za kosu mogle da prodru u kožu glave i naštete bebi u razvoju je duboko ukorenjen, ali vodeće zdravstvene institucije, uključujući Američki koledž akušera i ginekologa (ACOG), tvrde da je farbanje kose tokom trudnoće generalno bezbedno.
Razlog leži u činjenici da koža na koži glave apsorbuje samo zanemarljivu količinu hemikalija iz boje, a ova minimalna količina verovatno neće imati štetan efekat na fetus. Bilo da je u pitanju polutrajna ili trajna boja, stručnjaci se slažu da tretmani za kosu nisu toliko opasno toksični koliko se često misli.
Ovo potvrđuju i dermatolozi.
- Boje za kosu sadrže sastojke koji mogu biti štetni u velikim količinama. Međutim, količina koju koristite tokom jednog farbanja je i dalje bezbedna - objašnjava dermatolog dr Ife DŽ. Rodni.
Ona dodaje da su jedine osobe koje su u opasnosti one koje rade u salonima lepote i koje su svakodnevno izložene velikim količinama isparenja, ali za prosečnog korisnika farbanje kose se smatra bezbednim.
Studije na životinjama koje su pokazale da visoke doze hemikalija mogu izazvati urođene mane koristile su doze koje su mnogostruko veće od onih kojima je žena izložena tokom standardne posete frizeru. Stoga, ne postoje čvrsti naučni dokazi koji povezuju umereno farbanje kose sa pobačajem ili problemima sa razvojem bebe.
Sačekajte do drugog tromesečja
Međutim, uprkos opštem konsenzusu o bezbednosti, većina stručnjaka primenjuje princip predostrožnosti i savetuje trudnicama da sačekaju do drugog tromesečja pre nego što farbaju kosu.
Prvih 12 nedelja trudnoće je ključno vreme za razvoj svih glavnih organa vaše bebe, pa je smanjenje izloženosti bilo kojim hemikalijama, čak i onima koje su potencijalno bezopasne, mudar i odgovoran potez.
Hormonske promene tokom trudnoće mogu uticati i na samu kosu, menjajući njenu teksturu i način na koji poprima boju, što je još jedan razlog za strpljenje. Čekanje do drugog tromesečja vam obezbeđuje potreban mir, jer zate da ste preduzeli sve mere predostrožnosti kako biste obezbedili najbezbednije moguće okruženje za svoju bebu tokom ove najosetljivije faze razvoja.
Alternative standardnom farbanju kose
Ako ste i dalje zabrinuti ili jednostavno želite da smanjite potencijalne rizike, postoji niz alternativa potpunom farbanju kose.
Tehnike poput pramenova, nijansiranja ili balajaža su odličan izbor jer se boja nanosi samo na osovinu dlake, bez direktnog kontakta sa skalpom. Na ovaj način, hemikalije ne dolaze u kontakt sa kožom i ne mogu se apsorbovati u krvotok.
Takođe, polutrajne boje su često nežnija opcija jer sadrže manje agresivnih hemikalija i obično ne sadrže amonijak, čija isparenja mogu izazvati mučninu, posebno kod trudnica koje su osetljive na mirise. Ovi tretmani vam omogućavaju da osvežite svoj izgled i da se osećate dobro, uz minimiziranje izloženosti hemikalijama.
Kako odabrati bezbedniju boju i pravilno je naneti?
Prilikom izbora boje za kosu tokom trudnoće, dajte prednost proizvodima koji su na bazi biljaka ili organski, jer su često nežniji prema koži. Pažljivo pročitajte etikete i, ako je moguće, izaberite formule koje ne sadrže amonijak, parerabene, ftalate i teške metale.
Iako nema dokaza da izlaganje amonijaku iz boja za kosu izaziva urođene mane kod ljudi, studije na životinjama su povezale visoke doze sa manjom porođajnom težinom, pa je potreban oprez.
Prirodne alternative i važnost testiranja osetljivosti
Za one koji žele u potpunosti da izbegnu hemikalije, kana je odlična prirodna alternativa. Ovaj biljni prah, dobijen iz listova biljke kana, ne sadrži amonijak ili peroksid i daje kosi bogate crvene i smeđe tonove. Iako kana može biti neuredna i dugotrajna za nanošenje, njena prednost je što je potpuno prirodna.
Međutim, važno je napomenuti da čak ni „prirodni“ ili „organski“ proizvodi nisu garancija bezbednosti bez prethodnog testiranja. Trudnoća može promeniti način na koji vaše telo reaguje, pa čak i proizvodi koje koristite godinama mogu izazvati alergijsku reakciju.
Ključni saveti za bezbedno farbanje kose kod kuće
Ako odlučite da farbate kosu kod kuće, postoji nekoliko ključnih pravila kojih se treba pridržavati kako bi iskustvo bilo što bezbednije.
- Uvek nosite zaštitne rukavice kako biste smanjili kontakt kože sa bojom
- Radite u dobro provetrenom prostoru kako biste smanjili udisanje isparenja
- Pre nanošenja boje, zaštitite kožu oko linije kose vazelinom ili gustom kremom.
- Pažljivo pratite uputstva proizvođača i nikada ne ostavljajte boju na kosi duže od preporučenog vremena.
- Nakon tretmana, temeljno isperite kožu glave vodom kako biste uklonili ostatke proizvoda.
Trudnice koje rade kao frizerke treba da preduzmu dodatne mere predostrožnosti, kao što je nošenje maske i rukavica i česte pauze na svežem vazduhu kako bi ograničile dugotrajno izlaganje hemikalijama. Ako imate bilo kakvih nedoumica, konsultacija sa lekarom ili ginekologom je uvek najbolja odluka.
Izvor: ordinacija.vecernji.hr/Zdravlje.Kurir.rs
Kada trudnica sme na put, a kada nikako ne bi trebalo da rizikuje? Ginekolog otkriva na šta posebno obratiti pažnju