DA LI STE ČULI ZA ELIMINACIONU DIJETU? Evo kako se sprovodi i koje benefite ima za zdravlje

Shutterstock

Eliminaciona dijeta služi za identifikaciju intolerancije, osetljivosti i alergije na hranu. Ona podrazumeva isključivanje određenih namirnica za koje se zna da mogu izazvati neprijatne simptome, te njihovo postepeno vraćanje u ishranu.

Eliminaciona dijeta se kreira na osnovu istorije svakog pacijenta, načina ishrane i ukupne slike simptoma. Ova dijeta nema za cilj korigovanje telesne težine, već vam pruža mogućnost da otkrijete na koju hranu ste intolerantni ili alergični.

Međutim, ukoliko imate ozbiljnu alergiju na hranu ili ste imali tešku alergijsku reakciju koja se zove anafilaksa, nemojte praktikovati eliminacionu dijetu na svoju ruku, nego se prethodno konsultujte sa lekarom.

U prvoj fazi izbacujete određene namirnice

Eliminaciona dijeta je podeljena u dve faze – faza eliminacije određenih namirnica i faza ponovnog uvođenja određenih namirnica.

U prvoj fazi eliminacione dijete potrebno je da, u kratkom vremenskom periodu, isključite sve potencijalne alergene, odnosno sve namirnice za koje sumnjate da izazivaju vaše simptome. Obično ova faza traje od dve do tri nedelje.

Orašasti plodovi, jaja, kukuruz, soja, mlečni proizvodi, citrusi, morski plodovi, pšenica i druga hrana koja sadrži gluten neke su od namirnica koje bi trebalo da isključite iz ishrane u prvoj fazi eliminacione dijete.

Takođe, vodite računa da iz ishrane isključite i brojne aditive, koji mogu da uzrokuju razne neprijatne simptome. U njih spadaju veštačke boje, veštački zaslađivač aspartam, monosodijum glutamat i drugi pojačivači ukusa, zgušnjivači i brojni drugi aditivi. Pored toga, obratite pažnju i na histamin i tiramin.

Profimedia 
Ova dijeta pruža mogućnost da otkrijete na koju hranu ste intolerantni ili alergični.foto: Profimedia

Pažljivo čitajte etikete na prehrambenim proizvodima, te pitajte od čega se sastoji jelo ukoliko jedete u restoranima. Vodite dnevnik ishrane, te u njega beležite sve što pojedete tokom dana, kao i na koji način je vaš organizam reagovao na određenu hranu.

Tokom ove faze utvrdićete da li su vaši simptomi posledica ishrane ili nečeg drugog. Ako simptomi i dalje ostaju nakon isključivanja određenih namirnica iz ishrane tokom dve do tri nedelje, najbolje je da se posavetujete sa lekarom.

Faza vraćanja na određene namirnice pokazuje koja hrana je problem

Nakon što eliminišete moguće okidače intolerancije ili alergije na hranu, polako u ishranu vraćajte sumnjive namirnice, jednu po jednu. Ovaj proces će vam pomoći da utvrdite koja tačno hrana uzrokuje problem.

Svaku grupu namirnica treba da uvodite pojedinačno, tokom dva, tri dana. Neki simptomi na koje treba da obratite pažnju uključuju:

  • osip i promene na koži
  • bol u zglobovima
  • glavobolje ili migrene
  • umor
  • poteškoće sa spavanjem
  • promene u disanju
  • nadimanje
  • bol u stomaku ili grčeve

Ako ne osetite nikakve simptome tokom druge faze eliminacione dijete, to znači da vaše simptome ne uzrokuje hrana, već nešto drugo.

Međutim, ako osetite simptome poput onih gore pomenutih, onda ste uspešno identifikovali hranu koja vam pravi problem, te je potrebno da je u potpunosti isključite iz ishrane.

Ceo proces, uključujući eliminaciju, traje otprilike od pet do šest nedelja.

Profimedia 
Eliminaciona dijeta vam može pomoći u identifikaciji specifične intolerancije na hranufoto: Profimedia

Postoji nekoliko tipova eliminacione dijete

Jednostavna (modifikovana) dijeta

Ova osnovna dijeta za eliminaciju podrazumeva isključivanje samo jedne namirnice ili, ponekad, dve, koje predstavljaju najčešće izazivače intolerancija ili alergija na hranu – pšenica (gluten) i mlečni proizvodi.

Dijeta umerenog intenziteta

Ovaj tip eliminacione dijete podrazumeva isključivanje nekoliko grupa namirnica odjednom. Tu spadaju alkohol, sve životinjske i biljne masti, čokolada, mlečni proizvodi, jaja, mahunarke, orašasti plodovi, pšenica i druga hrana koja sadrži gluten, te kafa, čaj i određeno voće i povrće.

Konsultujte se sa nutricionistom o tome šta bi trebalo da jedete dok praktikujete ovu dijetu, kako biste organizam snabdeli svim potrebnim nutijentima.

Stroga dijeta sa malo namirnica

Ovo je najstroža vrsta eliminacione dijete. Možete jesti samo određenu grupu namirnica. To nije hranljiva dijeta, pa ne bi trebalo da je praktikujete duži vremenski period.

Dakle, na ovoj dijeti možete da konzumirate sledeće namirnice: jabuke, kajsije, špargle, cveklu, šargarepu, piletinu, brusnice, zelenu salatu, maslinovo ulje, breskve, kruške, ananas, integralni pirinač, batat i dr.

Bez obzira na to koju vrstu eliminacije odaberete, ne zaboravite da pijete puno vode kako biste ostali hidrirani.

Eliminacionom dijetom možete da utvrdite na koje namirnice ste osetljivi, te vam ona može pomoći u identifikaciji specifične intolerancije na hranu.

Vodite računa o rizičnim namirnicama

Dodavanje određenih namirnica u ishranu može biti rizično ako ste alergični na njih. Ponekad samo velike porcije određenih namirnica mogu izazvati probleme.

Možda imate tešku alergijsku reakciju na hranu. Ukoliko nakon konzumiranja određene namirnice odmah dobijete osip ili imate oticanje grla ili probleme sa disanjem, potražite medicinsku pomoć.

(kurir.rs/totallywelness.rs)