Mišićni čvorovi su mala područja nalik na kvržice koja mogu izazvati hronični bol i uticati na opseg pokreta osobe. Tretman često uključuje kućne terapije kao što je samomasaža ili nanošenje toplih ili hladnih jastučića. Ali, za teže oblike dostupne su i profesionalne terapije.
Lekari klasifikuju mišićne čvoriće kao aktivne ili latentne. Sa aktivnim čvorićima, osoba ne mora da dodiruje samu tačku kako bi se javio bol dok se kod latentnih bol javlja samo pri dodiru.
Mišićni čvorovi se mogu razviti gotovo bilo gde na telu ali se najčešće javljaju na:
- listovima nogu
- donjem delu leđa
- sredini leđa
- vratu
- potkolenicama
- ramenima
Čvorići mogu biti i duboko u mišićima
Mišićni čvorovi se mogu osetiti pod rukom kao kvržice. Međutim, oni mogu biti diskretni i postojati duboko u mišićima, pa se jedino snažnim pritiskom na mišiće mogu osetiti.
Simptomi koji se naješće javljaju su:
- dubok bol
- opšta utrnulost ili peckanje
- osećaj nervnog bola
- smanjen opseg pokreta
Kada se čvorić pritisne, bol se širi od tačke okidača do obližnjih mišića. Jedno od najčešćih mesta gde nastaju ovi čvorići je trapezni mišić. Ovaj trouglasti mišić proteže se od vrata do sredine leđa i ramena. Napetost i čvorovi u trapeznim mišićima se često javljaju zbog stresa i lošeg držanja.
Mišićni čvorovi takođe mogu izazvati dodatne simptome kao što su:
- bol u vilici
- bol u krstima
- zujanje u ušima
- tenzione glavobolje
Pomažu samomasaža, istezanje, tople obloge
Procena zašto je došlo do pojave mišićnih čvorova može pomoći u određivanju najboljeg tretmana.
Na primer, ako su mišićni čvorovi nastali zbog dugotrajnog sedenja ili prethodne povrede mišića, istezanje može pomoći u smanjenju napetosti mišića. Ako su mišićni čvorovi posledica lošeg držanja, vežbe za korekciju držanja mogu poboljšati simptome.
Takođe, od velike pomoći može biti:
- nanošenje toplotnog jastučeta prekrivenog tkaninom ili leda na zahvaćeno područje
- nežna terapija vežbanjem, kao što su plivanje, hodanje i vožnja bicikla za opuštanje mišića
- uzimanje antiinflamatornih lekova za smanjenje bolova u mišićima
- istezanje mišića i duboko disanje (joga)
- više sna tokom noći
- promene u ishrani za smanjenje upale
- odvajanje najmanje 15 do 30 minuta dnevno na tehnike opuštanja, kao što su meditacija ili nežna joga
- Samomasaža
Kod dugotrajnih simptoma neophodne profesionalne terapije
Primena kontinuiranog pritiska na mišićne čvorove dovodi do povećanja protoka krvi, što zauzvrat izaziva oslobađanje napetosti mišićnih vlakana. Iz tog razloga, tehnike samomasaže koje vrše pritisak na miofascijalne triger tačke mogu pomoći da se poveća opseg pokreta osobe i smanji bol.
U slučaju da ove tehnike samopomoći ne mogu da reše problem, neophodno je javiti se fizioterapeutu a profesionalni tretmani mogu da uključuju terapeutske masaže, tretmane laserom, injekcije, električne stiulacije mišića i slično.
U cilju prevencije, na duže staze savetuje se preduzimanje koraka za smanjenje stresa - poput praktikovanja meditacije, tehnika dubokog disanja, joge i redovnog vežbanja. Takođe, lekar ili fizioterapeut mogu vam objasniti kako da pravilno praktikuje vežbe i na taj način se sprečite ponovnu pojavu mišićnih čvorića.
(kurir.rs/medicalnewstoday.com)