Odgovor je jednostavan - DA, trebalo bi da vežbate ako imate osteoporozu. Vežbanje je važan korak u održavanju jakih i zdravih kostiju kada je u pitanju zdravo starenje.
- Osteoporoza je izvedena iz latinske reči za kost (osteo) i rupe (poroza). Svetska zdravstvena organizacija definiše osteoporozu kao “bolest koju karakteriše koštana masa i propadanje koštanog tkiva, što dovodi do povećane krhosti kostiju i posledičnog povećanja preloma - objašnjava Vukadin Spalević, strukovni fizioterapeut.
Prema njegovim rečima osteoporoza se može sprečiti vežbama, međutim ona ostaje globalni problem sa više od 9 miliona preloma širom sveta godišnje. Broj slučajeva raste s godinama - sa 2 % god 50-godišnjaka na 25 % kod 80-godišnjaka.
Koji su faktori rizika za razvoj osteoporoze?
• starost - održavanje strukture kostiju opada s godinama
• prevremena menopauza/postmenopauza ili histerektomija (ovo ima hormonski efekat na zdravlje kostiju)
• povećana upotreba steroida
• alkoholizam
• pušenje
• loša ishrana
Kako se dijagnostikuje osteoporoza?
Osteoporoza često može ostati nedijagnostikovana sve dok neko ne padne i ima posledični prelom, što rezultera ispitivanje kostiju. Dvoenergetska rendgenska apsorpciometrija je najčešći oblik procene za dijagnozu osteoporoze, a brz je i bezbolan test.
Zašto je vežbanje bitno za osteoporozu?
- Važno je zapamtiti da je kost živo tkivo koje reaguje na vežbu na sličan način kao mišić - postaje jača. Nivo vežbanja treba da stvori opterećenje, što znači da treba da bude viši od normalne dnevne aktivnosti, omogućavajući veću snagu mišića, bolju koordinaciju, fleksibilnost i ravnotežu. Ako ste izloženi velikom riziku od osteoporotičnog preloma, vežbe sa manjim opterećenjem su prikladnije. Ali uvek je poželjno konsultovati se sa fizioterapeutom.
Kako vam fizioterapeut može pomoć?
- Fizioterapeut će moći da sastavi odgovarajući individualni program vežbi koji će napredovati kroz različite faze i na taj način sprečiti rizik od pada. Ako ste imali neseću da doživite prelom, fizioterapeut će imati glavnu ulogu u rehabilitaciji vaše povrede. Dakle, fizioterapeut vam programom vežbi pomaže da održite jake kosti kao i da poboljšate ravnotežu i kondiciju.
Izvor: A.V./Kurir.rs