Sve više ljudi svesno da je šećer pun “praznih kalorija” koji se u telu pretvaraju u zalihe masti, koje su opet potencijalni uvod u gojaznost, dijabetes tipa 2, srčane bolesti ili probleme sa jetrom. Pokušaji da se ostavi često propadaju zahvaljujući talasu dopamina, hormona sreće, nakon što unesemo nešto slatko. No, ne klonite duhom.
Prosečna osoba unese oko 22 kašičice šećera dnevno - više nego što bi bilo koji lekar preporučio i mada nikada nije smatran za zdravu hranu, noviji dokazi sugerišu da čini veću štetu nego što se ranije mislilo. Nutricionista Branka Mirković kaže da ga je teško izbeći s obzirom na to da se krije u toliko mnogo namirnica. Ipak, uz plan ishrane i zdrave poslastice, možemo ga se zauvek rešiti za samo 15 dana.
- Zbog velike količine šećera koju nehotice unosimo putem hrane, možemo postati zavisni od te "dnevne doze šećera". Ona se manifestuje kroz različite simptome poput naglog pada energije, drhtanja, prekomernog znojenja, vrtoglavice, pa čak i dezorijentacije i poteškoća u koncentraciji. Svi ovi simptomi su slični onima kod drugih vrsta zavisnosti poput zavisnosti od raznih otrova, alkohola, duvana ili čak droga - sugeriše naša sagovornica.
Ona objašnjava da ukoliko ste odlučili da izbacite šećere iz ishrane, bitno je da napravite strategiju.
Na teži način
- Birajte hranu bogatu proteinima poput mesa, ribe, fermentisanih mlečnih proizvoda, posebno visoko masnih sireva, i jaja. Takođe, koristite hladno ceđena ulja i konzumirajte manje količine zelenog povrća koje raste iznad zemlje, uz ograničenu upotrebu paradajza - navodi Branka.
Ugljene hidrate unosite u manjoj količini kroz povrće. Na petnaest dana izbacite korenasto povrće, mahunarke, žitarice i voće.
- Tokom narednih nekoliko nedelja postepeno uvodite ostale namirnice u manjim količinama. Preporučuje se i veći unos vode, pravilno raspoređene tokom dana, a ovakav režim ishrane garantuje uspeh. Kada osetite potrebu za nečim slatkim u poslepodnevnim časovima, možete posegnuti za jogurtom ili malom količinom neutralnog sira - savetuje nutricionista.
Na lakši način
- Tokom adaptacionog perioda ako često osećate želju za slatkim možete povremeno da uživate u zdravim poslasticama, ali u manjim količinama, posebno u popodnevnim časovima. Jedan od efikasnih načina je priprema domaćeg voćnog jogurta kao zamene za sladoled ili konzumacija manje količine voća pomešanog sa neutralnim sirom - sugeriše Branka i nudi nekoliko recepata.
* Domaći voćni jogurt
U procesoru izmešaje dve trećine jogurta sa jednom trećinom svežeg ili zamrznutog voća. Zasladite stevijom ili nekim drugim veštačkim zaslađivačem (ne izazivaju zavisnost, a koristite ih samo pr-ivremeno, tokom „skidanja“). Dodajte cimet ili vanilu.
* Sladoled sa kakaom
Pomešajte voćni jogurt sa kakaom, dodajte veštački zaslađivač.
* Čizkejk bez kore
Pomešajte neutralni sir sa svežim ili zamrznutim voćem, zasladite veštačkim zaslađivačem.
* Voće u čokoladi
Suvo voće, smokve, urme, suve šljive, suve kajsije, sveže banane, čips od jabuke ili nekog drugog voća koje nije kandirano umočite u na pari otopljenu crnu čokoladu sa što većim procentom kakaoa. Ocedite i stavite na papir za pečenje da se ohladi.
- Nije toliko teško koliko se čini, a rezultati su dobro zdravlje, odlična koncentracija, vitka linija i najvažnije oslobađanje od nezdrave zavisnosti – poručuje Branka Mirković.