Ukoliko dojite bebu sigurno se pitate šta je normalno i očekivano kada je u pitanju stolica - koja je uobičajena boja, konzistencija, koliko često bebe prazne stomak kada sisaju i slično. Stručnjaci sa klinike Mejo daju odgovore na ova pitanja.
Žuta, kašasta stolica je uobičajena za bebe koje sisaju. Ipak, postoji mnogo nijansi bebe stolice.
Crna ili tamno zelena - Nakon rođenja, prva stolica koju beba dobije je crna, tamnozelena ili boje katrana. Ova vrsta stolice za bebe je poznata kao mekonijum.
Žuto zelena - Stolicavaše bebe može da dobije ovu boju kada prođe mekonijumska stolica.
Žuta - Novorođenčad koja sisaju obično imaju zrnastu, mekanu, stolicu koja izgleda kao svetli senf.
Žuta ili braon - Ako hranite svoje novorođenče adaptiranim mlekom, stolica može postati žuta ili sa primesama zelene boje. Verovatno će biti čvršća nego kod dojenih beba. Ali verovatno neće biti čvršća od meke gline ili putera od kikirikija.
Zelena - Stolica bebe koja je zelen takođe može biti tipičan i nije razlog za zabrinutost.
Kada vaša beba počne da jede čvrstu hranu i u stolici možete primetiti dosta razlilčitih boja.
Koliko često bebe prazne creva?
Koliko često bebe parzne creva takođe varira. Neke dojene bebe imaju stolicu samo jednom nedeljno. To je u redu sve dok je stolica mekana, a beba stalno dobija na težini i lepo sisa. Bebe hranjene formulom najčešće imaju stolicu jednom dnevno, a pojedina odojčad uopšte nemaju pravilan obrazac pražnjenja creva.
Ukoliko se zbog problema sa stolicom obraćate pedijatru, on će tražiti da dealjno opišete bebinu stolicu. Obratite pažnju na boju, teksturu, veličinu i koliko često vaša beba izbacuje stolicu. Što više detalja navedete, to bolje. Ovo pomaže pedijatru da odredi optimalnu terapiju ukoliko je potrebna.
Prenela: O.M.
(Izvor: mayoclinic.org/Zdravlje.Kurir.rs)