Fimoza predstavlja nemogućnost prevlačenja kožice prepucijuma preko glansa (glave) penisa. U osnovi, ovo je suženje spoljašnjeg otvora koji ova struktura formira.
Neki oblik fimoze muči oko 25 odsto ljudi, a problem može da bude rezultat infekcije, urođene anomalije ili dijabetesa, kaže urolog prof. dr sc. Aleksandar Milošević.
- Suženje kožice, koja ne može da se prevuče preko glansa, povratno pravi infekcije, ometa normalne polne odnose i generalno celokupni život. Jedno od rešenja je cirkumcizija (korekcija prepucijuma ili potpuno obrezivanje) i postoje dva razloga zašto se radi takva hirirška intervencija - ili se radi o infekciji ili o urođeno suženoj kožici - navodi doktor.
Prvo kortikosteroidi, pa eventualno operacija
Operacije se rade samo ako problem ne može da se reši prirodnim putem, dodaje naš sagovornik. Roditelji po rođenju dečaka obično dobijaju savete od pedijatra kako da neguju ovaj deo tela svojih mališana - najčešće nakon kupanja blagim pilngom (brisanjem) pomoću sterilne pelene.
Iskusan lekar će prvo prepisati kremu, obično kortikosteroid, koja se koristi mesec dana. To je način da se kožica omekša i odlepi, te prevuče preko glansa. U slučaju da terapija ne uspe, predlaže se hirurška intervencija.
Ukoliko se sve ne sredi u dečjem uzrastu, intervencije se obično izvode posle puberteta ili u starosti kada dođe do infekcije, najčešće usled šećerne bolesti koja spontano skraćuje kožicu koja gubi elastičnost, navodi urolog.
Brojne komplikacije
Fimoza koja se ne leči može da stvori više tegoba i neprijatnosti, pa čak i da dovede do ozbiljnih komplikacija.
Fimoza kod žena
I kod 20 odsto žena takođe može da se javi fimoza (klitoralne) kožice, malo stručnjaka se time bavi kod nas, ali ih ima, navodi naš sagovornik.
Nataša Lazović
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i propisima Zakona o javnom informisanju i medijima.