Tokom vrelih dana omiljen način za rashlađiavnje su napici sa ledom. Međutim, ukoliko su na granici zaleđivanja mogu da uzrokuju više štete nego koristi. Zbog velikih temperaturnih razlika, ovakvi napici mogu da dovedu do oštećenje površinskog tkiva digestivnog trakta, stvarajući tako prostor za zadržavanje mikroorganizama i mogući razvoj upale.
Visoke temperature dovodi do pojačanog znojenja kako bi se telo rashpadnilo, ali i do prekomernog gubitka telesne tečnosti. Međutim, čak i mali deficiti tečnosti mogu izazvati fizičku nelagodnost kao što su smanjena koncentracija, mučnina, vrtoglavica ili glavobolja.
Unos tečnosti zavisi od ovih faktora
Preporučeni dnevni unos tečnosti zavisi od nekoliko faktora kao što su telesna težina, starost i nivo fizičke aktivnosti.
Potreba za unosom tečnosti može se, osim vodom, zadovoljiti i ceđenim ili hladno ceđenim sokovima od voća i povrća, bistrim supama, nezaslađenim toplim i hladnim čajevima, negaziranim pićima bez šećera i mleka.
Ledeni napici nanose više štete nego koristi
Osećaj žeđi ponekad ne prati potrebe organizma za vodom, pa se preporučuje da se tečnost pije u redovnim intervalima.
Važno je izbegavati veoma hladna pića, koja nas trenutno mogu rashladiti, ali i dovesti do sužavanja krvnih sudova, smanjujući gubitak toplote.
Zbog velikih temperaturnih razlika ledena pića oštećuju one delove tela sa kojima dolaze u kontakt i dugoročno izazivaju oštećenje površinskog tkiva digestivnog trakta, stvarajući tako prostor za zadržavanje mikroorganizama i mogući razvoj upale.
Da biste nadoknadili izgubljenu tečnost i osvežili se, pijte vodu i nezaslađeni čaj na sobnoj temperaturi. Hladna pića imaju nepoželjan efekat - povećavaju osećaj toplote.
Dovoljan unos vitamina i minerala je neophodan jer su oni veoma važni tokom leta kada smo najviše izloženi suncu. Vitamini i minerali su važni za zdravlje kože, kada je rizik od UV zračenja veći.
Prenela: N.R.
Izvor: Miss7zdrava.24sata.hr/Zdravlje.Kurir.rs