Kako pomoći osobi koja je kolabirala? Ovo je trenutak kad morate pozvati Hitnu pomoć
Tropske temperature nikome ne prijaju, a naročito osobama koje imaju i neko hronično oboljenje. Zato nije retkost da na ulici ili u prevozu ljudima i pozli, zbog oscilacija pritiska ili dehidratacije. Doktorka Biserka Obradović, specijalista opšte medicine, za Zdravlje Kurir govori o tome kako možemo pomoći nekome ko doživi kolaps, i kako se i sami možemo zaštititi.
Na visoke temeprature reaguje ceo organizam, a naročito mozak. Krvni sudovi se šire kako bi se telo rashladilo, pa pritisak pada i dolazi do vrtoglavice.
- Mozak je najosetljiviji ljudski organ na nedostatak kiseonika. Pogotovo sada leti, jer se naš organizam bori protiv toplote, protiv toplotnog udara, tako što širi krvne sudove i znoji se. I na taj način, širenjem krvnih sudova pada krvni pritisak. Ako neko inače ima niži krvni pritisak, onda dolazi do vrtoglavice, malaksalosti i na kraju može doći do kolapsa - kaže prim. dr Obradović.
Hladni napici nose više štete nego koristi
Međutim, kako ne bi došlo do ove situacije, prim. dr Obradović savetuje kako se možemo zaštititi.
- Leti pre svega treba da pijemo tople napitke, nikako hladne. Zato što, ako bismo popili hladnu vodu, mi šaljemo impuls mozgu, i on stvara dodatnu energiju i umesto da se rashlađuje organizam, mi ga grejemo. S druge strane, rekli smo da se organizam rashlađuje tako što se šire krvni sudovi. Međutim, kada smo uneli hladnu vodu, ona sužava krvne sudove i umesto da se organizam rashladi, mi to onemogućavamo. A znamo da je temperatura napolju 39 stepeni, da naš organizam treba da ima 36 stepeni. Znači, organizam mora da snizi tu temperaturu tela.
Izbegavajte alkohol i kofein
S druge strane, tokom toplih meseci treba izbegavati i alkohol, savetuje doktorka Obradović, zato što on širi krvne sudove i pospešuje kolaps.
- Naravno, ne samo alkohol, takođe bi kafu trebalo da konzumiramo samo u malim količinama kao i energetske napitke koje sadrže kofein, zato što su to diuretici i oni izbacuju veću količinu tečnosti, tako da naš organizam ima veće šanse da dehidrira. A znamo da ako se smanjuje tečnost u organizmu, smanjuje se i pritisak, krv postaje gušća i to je veća mogućnost za stvaranje tromba koji može izazvati infarkt srca, pluća, mozga.
Oprezno sa klimom
Bez klime se ovih dana svakako ne može, ali moramo biti oprezni kako bismo izbegli nagle promene i time zaštitili organizam od temperaturnih šokova.
Olivera Marković
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i propisima Zakona o javnom informisanju i medijima.
Idealan položaj za spavanje koji brine o vašim crevima: Jednostavan trik za bolju probavu