marija benin

Kako naučiti dete da uči? Psiholog otkriva najbolje taktike za roditelje

Shutterstock, Privatna Arhiva

Nedavno je počela škola, a sa njom i obaveze, novo gradivo i mnogo nepoznatog koje treba saznati i naučiti. Za prvake, ali i za đake viših razreda, važno je da steknu radne navike i nauče da uče.

Opšte je pravilo da većina dece može da održi dvostruko više minuta pažnje od broja svojih godina, savetuje Marija Benin klinički psiholog i psihoterapeut i dodaje da kojom brzinom će dete steći radne navike najviše zavisi od roditelja i njihovog ponašanja.

- Zadatak roditelja je da u toploj, podržavajućoj atmosferi pomogne detetu da razvija sposobnost da odlaže zadovoljenje potrebe, da postavlja jasna pravila i granice detetu i da ih se strogo pridržava, da reaguje odmah čim dete počne neprikladno da se ponaša, da koristi odgovarajuće metode, kao što su ukor, dodeljivanje zadataka u kući, kazne i slično - napominje.

Kako se uči

Kada je reč o konkretnim savetima, efikasnije se uči svaki dan jedan sat, nego svaki treći dan po tri sata. Ako se tokom dana uči nekoliko predmeta, treba početi s onim težim i manje zanimljivim.

Shutterstock 
ne dozvolite da se gradivo gomilafoto: Shutterstock

- Treba učiti predmete koji su toga dana bili u školi. Ako se istog dana uradi domaći, ponovi gradivo i nadopuni znanje iz beleški ili udžbenika, gradivo će se naučiti brže i lakše. Kada taj predmet opet dođe po rasporedu, gradivo je potrebno samo kratko ponoviti - sugeriše.

Dobro je podsticati dete na učenje s olovkom i papirom, da nakon prvog čitanja zabeleži osnovni pojam ili nekoliko njih.

- Postavljanje pitanja je takođe dobra metoda tokom učenja, jer na taj način dete lakše razume gradivo, uočava bitno i priprema se na moguća pitanja učitelja, a glasno prepričavanje lekcije daje uvid u razumevanje pročitanog – navodi Marija Benin.

Podstičite samostalnost

Zainteresovanost roditelja za domaće zadatke deteta deluje na njega stimulativno, ali je najbitnije da podstičete i hrabrite mališana da radi samostalno, dodaje.

Shutterstock 
ohrabrite i pohvalite trud detetafoto: Shutterstock
  • svakodnevno proveravajte da li dete ima ima nešto za domaći
  • upozoravajte kada je vreme za započinjanje učenja i domaćih zadataka
  • zajedno s detetom pročitajte uputstva i proverite da li je ono razumelo šta treba da uradi
  • ukoliko je potrebno rešite jedan primer zadatka sa detetom
  • pomogne detetu da podeli zadatke na manje delove
  • ohrabrite i pohvalite trud deteta
  • zajedno sa detetom napravite dnevni plan aktivnosti tako da ukupno vreme za učenje bude maksimalno jedan i po sat. Veoma je važno da dete zna kada je vreme za jelo, učenje, igru, spavanje…

Budite primer

U domu u kome nema nijedne knjige ili gde roditelji sami ne čitaju, teže je naučiti dete da uči i čita, napominje naša sagovornica.

- Bitno je da se i sami ponašamo i težimo onim osobinama koje želimo da razvijemo kod svoje dece, jer pozitivan primer je najbolji učitelj. Detetu koje voli da čita, školske obaveze su mnogo lakše nego onima koji nisu razvili tu naviku i ljubav - poručuje klinički psiholog i psihoterapeut.

Nataša Lazović