Kako semenke bundeve pomažu da bolje spavate? Dodajte ih u čorbe, salate, jogurt

Imate problema da zaspite u poslednje vreme? Ovo je uobičajena pojava jer je tempo rada često intenzivan, a sezonske promene vas iscrpljuju i remete san. Evo kako možete pomoći sebi na prirodan način.

Shutterstock

Jedna posebna namirnica, koja se lako može uključiti u večeru, poznata je po svojim pozitivnim uticajima na san. U pitanju su semenke bundeve, koje možete dodati u čorbe, salatu ili čak grčki jogurt za dodatnu hrskavost.

Konzumiranje 10 do 20 grama semenki bundeve (oko 1 do 2 supene kašike) tokom večere može pomoći u regulisanju lučenja melatonina i poboljšanju prirodnog, lakog sna.

Kako semenke bundeve pomažu da bolje spavate i povećavate melatonin?

Semenke bundeve prirodno su bogate triptofanom, aminokiselinom koja je uključena u sintezu melatonina, hormona spavanja, istakla je studija objavljena u časopisu Molecules. Tako bi porcija od 30 g sadržala 0,17 g triptofana, što je oko 53 odsto preporučene dnevne doze.

Melatonin je važan 'neurohormon' sa višestrukim biološkim efektima, uključujući cirkadijalnu regulaciju sna, objašnjavaju istraživači. Normalno, melatonin se luči u preciznom ritmu: proizvodnja se povećava kasno uveče da bi se olakšao san, dostiže vrhunac između 2 i 4 sata ujutro, a zatim opada do jutra.

Međutim, kod nekih ljudi je poremećeno lučenje melatonina (zbog pregleda, tretmana itd.). Zbog toga konzumacija semenki bundeve može pozitivno da utiče na lučenje melatonina.

Shutterstock  Semenke bundeve pozitivno utiču na lučenje melatonina

Kako konzumirati semenke bundeve? 

Budite sigurni, ove male zelene semenke (dostupne u prehrambenim ili organskim prodavnicama) nemaju jak ukus, ali će dodati hrskavost vašim jelima. Možete ih dodati u krem supe i potaže, mešane salate, i kombinovati ih sa jogurtom ili sirom. 

Šta još može da vam pomogne kako biste imali dobar san? 

Važno je zapamtiti da određene rutine mogu pomoći da bolje spavate:

  • Izbegavajte stimulanse uveče
  • Izaberite lagani obrok umesto teškog, masnog
  • Ograničite vreme provedeno pred ekranima i idealno prestanite da ih koristite sat vremena pre spavanja
  • Držite sve ekrane u drugoj prostoriji i isključite obaveštenja kako ne biste bili budni tokom noći. Isključite svoje uređaje ili ih podesite na nečujne
  • Bavite se fizičkom aktivnošću tokom dana, tako da ste umorni do večeri
  • Dajte prioritet opuštajućim aktivnostima tokom večeri (čitanje, tiha muzika, društvene igre, meditacija, itd.)
  • Ne bi trebalo da praktikujete toplu kupku pre spavanja. Sve što povećava telesnu temperaturu (vruća kupka, fizička aktivnost, težak obrok) ometa zaspavanje.

Prenela. O.M.

izvor: ljepotaizdravlje.ba/Zdravlje.Kurir.rs