Da li je drhtanje ruku ozbiljan simptom? Evo kada bi trebalo posetiti lekara

Drhtanje ruku, poznato i kao tremor, čest je fenomen, posebno u starijim godinama, i obično nije razlog za zabrinutost. Uzrokovano je nevoljnim kontrakcijama mišića koje dovode do podrhtavanja pojedinih delova tela, najčešće ruku.

Shutterstock

Jedan od najčešćih uzroka drhtanja ruku je esencijalni tremor, koji se takođe naziva benigni, porodični i idiopatski tremor, a smatra se bezopasnim poremećajem kretanja. Ova vrsta drhtanja najčešće zahvata ruke ili prste, ali može da utiče i na druge delove tela, kao što su glava, glasne žice ili noge.

Esencijalni tremor obično postaje izraženiji kada ste pod stresom, anksiozni ili kada obavljate aktivnosti koje zahtevaju finu motoriku, poput pisanja. Srećom, ovaj tip tremora nije povezan sa ozbiljnim zdravstvenim stanjima, ali može da utiče na kvalitet života i svakodnevne aktivnosti.

Drugi mogući uzroci tremora uključuju sledeća stanja:

  • Hipoglikemija(niski nivo šećera u krvi), koja može da nastane zbog preskakanja obroka, prekomernog vežbanja ili dijabetesa
  • Anksioznost koja pokreće telesnu reakciju "bori se ili beži", što može da dovede do drhtanja
  • Hronični umor koji smanjuje kontrolu mišića i koordinaciju, što povećava rizik od tremora
  • Nuspojave lekova, kao što su beta-blokatori, antidepresivi ili antipsihotici
  • Prekomerno unošenje kofeina ili energetskih pića, koji stimulišu nervni sistem i mogu da izazovu tremor
Shutterstock  Previše kofeina dovodi do drhtanja u rukama

Kada posetiti lekara

Iako je tremor često bezazleni fenomen, postoji nekoliko situacija kada bi trebalo da se obratite lekaru. Ako primetite da vam se ruke tresu bez očiglednog razloga ili ako tremor počne da utiče na vašu sposobnost da obavljate svakodnevne aktivnosti (kao što su pisanje, jedenje ili pijenje), najbolje je da se posavetujete sa stručnjakom.

Takođe, ako osim drhtanja ruku imate ukočenost mišića, spore pokrete ili probleme s ravnotežom i koordinacijom, odmah potražite medicinsku pomoć.

Tremor može da bude i simptom ozbiljnih stanja kao što su:

Ako primetite bilo koji od ovih simptoma, važno je da se odmah obratite lekaru radi precizne dijagnoze i odgovarajućeg tretmana.

Shutterstock  Drhtanje u kombinaciji sa neravnotežom je znak da treba da odete kod lekara

Kako smanjiti drhtanje ruku

Ako je tremor izazvan manjim, bezopasnim faktorima, postoje načini da ga ublažite ili smanjite. Neke od preporuka uključuju:

  • Dovoljno se odmarajte: Preporučuje se da spavate između 7-9 sati svake noći kako bi telo moglo da se oporavi i obnovi
  • Smanjite unos kofeina: Previše kofeina može da izazve tremor, pa pokušajte da smanjite doze ili potpuno ostavite kofeinske napitke
  • Ne preskačite obroke: Održavanje stabilnog nivoa šećera u krvi smanjuje tremor, te je važno da imate redovne obroke
  • Posavetujte se sa lekarom: Ako smatrate da drhtanje možda izaziva neki lek, obratite se lekaru kako biste razgovarali o mogućim alternativama ili promenama doza

Prenela: N.R.

Izvor: Miss7zdrava.24sata.hr/Zdravlje.Kurir.rs