Kakao napitak bogat flavanolima, prema britanskim naučnicima na čelu sa dr Katarinom Rendeiro, profesorkom nutricionističkih nauka, može da neutrališe određene negativne efekte konzumiranja masne hrane u stresnim situacijama.
I dok je poznato da masna hrana narušava funkciju krvnih sudova i smanjuje dotok kiseonika u mozak, najnovija istraživanja sugerišu da prirodna jedinjenja prisutna u kakau, zelenom čaju i određenom voću mogu zaštititi kardiovaskularni sistem u stresnim situacijama, posebno kada se konzumira masan obrok.
Naučnici proveravali kako kakao utiče na stres
Istraživanje je obuhvatilo mlade i zdrave odrasle osobe koje su za doručak jele obrok bogat mastima – kroasan sa puterom, čedar sirom i punomasnim mlekom. Nakon toga, učesnici su pili kakao napitak sa visokim ili niskim sadržajem flavanola, a zatim su rešavali osmominutni test mentalnog stresa koji je uključivao složene matematičke probleme, dizajnirane da povećaju broj otkucaja srca i krvni pritisak.
Kako bi procenili funkciju krvnih sudova, naučnici su merili krvni pritisak, kardiovaskularnu aktivnost i oksigenaciju prefrontalnog korteksa mozga (količina kiseonika koji se snabdeva u prefrontalni korteks mozga).
Količina flavanola je važna
Rezultati su pokazali da kombinacija stresa, masne hrane i kakaoa sa niskim sadržajem flavanola (u studiji je korišćeno 5,6 mg zbog uobičajenog procesa alkalizacije) značajno smanjuje funkciju krvnih sudova, koja se nastavlja i do 90 minuta nakon prestanka stresa.
Međutim, kakao napitak bogat flavanolima (695 mg po porciji) efikasno je sprečio pad funkcije krvnih sudova, a učesnici su pokazali bolji vaskularni odgovor. Iako konzumacija flavanola nije poboljšala oksigenaciju mozga niti uticala na raspoloženje tokom eksperimenta, odigrala je ključnu ulogu u zaštiti zdravlja krvnih sudova.
Osim minimalno obrađenog kakaoa, odlična alternativa su i zeleni i crni čaj, bobičasto voće i jabuke.
Iako se ne preporučuje konzumiranje namirnica obogaćenih nezdravim mastima i šećerima, ova studija je dala razloga za optimizam, bar kada je kardiovaskularno zdravlje u pitanju. Međutim, imajte na umu da se veći nivoi flavanola nalaze u sirovom kakau i da se gube tokom obrade.
Prenela: N.R.
Izvor: Zivim.jutarnji.hr/Zdravlje.Kurir.rs