Šta kada dete proguta alklanu bateriju? Pedijatar otkriva koliko ova situacija može da bude opasna

Ovo je jedan od slučajeva za koji mislite da vam se nikada neće dogoditi ni kao lekaru, ali ni kao roditelju.

Shutterstock, Promo

Ako ste se ikada pitali šta se radi u slučaju da vaše dete proguta bateriju, jedan nedavni primer iz prakse skreće pažnju na ozbiljne posledice koje ovaj problem može da izazove, kaže dr Nina Ristić, pedijatar i gastroenerolog.

- Ovo je jedan interesantan i poučan slučaj, veoma bitan i za roditelje i za pedijatre na svim nivoima. Pre oko godinu i po dana, kod nas je dovedeno žensko odojče staro 11 meseci, koje je odbijalo da jede, bilo neraspoloženo, a roditelji nisu imali nikakve specifične informacije, osim što je majka u jednom trenutku pomenula da ga je nakratko ostavila bez nadzora, jer ima još dvoje dece, i da je možda progutalo nešto - navodi doktorka.

Kada postoji sumnja na gutanje stranog tela (ingestija), rendgen je prvi dijagnostički korak, jer podaci o često nisu pouzdani. Na snimku je u gornjem delu jednjaka, praktično u nivou vrata, uočena je kružna metalna senka koja je ličila na alkalnu bateriju.

Privatna Arhiva  Dr Nina Ristić, pedijatar i gastroenerolog

- Ingestija alkalne baterije je urgentno stanje koje zahteva hitno vađenje baterije, idealno u prvih dva sata. Razlog je u tome što baterija, u kontaktu sa sluznicom, izaziva baznu reakciju koja može da dovede do nekroze zida jednjaka, i koja može da se širi na grudni koš ili vrat, u zavisnosti od toga gde se baterija zaglavila - objašnjava dr Ristić.

U ovom slučaju, baterija je ostala u jednjaku više sati, a vađenja je endoskopski, u opštoj anesteziji, pri čemu je dete intubirano kako bi disajni putevi bili zaštićeni.

- Nakon vađenja, bili smo izuzetno oprezni s hranjenjem, jer smo primeteili nekrozu Jedne večeri, majka je bebi dala mleko, što je izazvalo povraćanje i kašalj. Hitno smo prekinuli unos hrane, obavili endoskopiju i otkrili da je došlo do formiranja komunikacije između jednjaka i dušnika - otkriva doktorka.

Novi pristup lečenja komplikacija 

Ranije bi se ovakva situacija lečila operativno, ali je uz konsultacije sa kolegama iz inostranstva primenjen novi pristup - čekanje.

Shutterstock  Deca često lako mogu da dođu do baterija

- Postavljena je sonda direktno u tanko crevo, kako bi se izbeglo vraćanje sadržaja kroz fistulu, uz čekanje da se fistula spontano zatvori. Za dva meseca, fistula je zaista zarasla, dete je sada dobro i nema nikakvih tegoba - naglašava doktorka i dodaje:

- Nažalost, u drugom slučaju, gde je prošlo 24 sata od ingestije baterije, došlo je do perforacije jednjaka, što je zahtevalo operaciju kao jedino rešenje.

Otvorite četvoro oči 

Pedijatrica upozorava da se ovakve situacije najčešće dešavajukod dece mlađe od tri godine, jer deca u tom uzrastu istražuju svet oralnim putem.

- Sve veći broj igračaka nije adekvatno zaštićen, a deca često dolaze u kontakt s baterijama kroz igru sa starijom braćom i sestrama. Kod njih baterije najlakše zaglavljuju u jednjaku, pa je neophodan veliki oprez i hitno obraćanje zdravstvenoj ustanovi - naglašava ona.

Shutterstock  Sitne predmete najčešće gutaju deca do tri godine

Roditelji i pedijatri bi trebalo da znaju da, kada postoji sumnja na gutanje stranog tela, dete ne treba hraniti niti izazivati povraćanje.

- Međutim, ovde postoji jedan izuzetak. U slučaju alkalne baterije, ako je proguta dete starije od godinu dana, trebalo bi da se da mala količina meda kako bi se obložila baterija - poručuje dr Ristić. 

Pripremila: Nataša Lazović