dileme

Hiperbarična terapija udisanjem čistog kiseonika: Kod kojih stanja pomaže, a kod kojih ne?

Shutterstock

Hiperbarična terapija kiseonikom (HBOT) podrazumeva udisanje čistog kiseonika u posebnoj komori. Ova terapija je odobrena od strane FDA za lečenje ozbiljnih stanja, ali tvrdnje da može da pomogne kod nekih drugih oboljenja nisu naučno potkrepljene.

Vazduh koji dišemo sadrži oko 21 odsto kiseonika, dok hiperbarična terapija podrazumeva udisanje 100 odsto kiseonika dok se odmarate u hiperbaričnoj komori. Vazdušni pritisak u komori povećava se do dva i po puta u odnosu na normalni pritisak.

Ovaj povećani pritisak i dodatni kiseonik omogućavaju plućima da unesu više kiseonika, dok telo efikasnije prenosi kiseonik iz krvi u organe i tkiva. Na taj način se podstiče zarastanje rana i tretiraju stanja poput dekompresione bolesti (bolesti ronilaca), trovanja ugljen-monoksidom i visinske bolesti.

FDA (Food and Drug Administration) je počela da reguliše hiperbarične komore 1976. godine, a pravila za njihovu upotrebu doneta su 1979.

Kako funkcioniše hiperbarična terapija kiseonikom?

Hiperbarična terapija se obično sprovodi u komorama za jednu osobu, ali može da se izvodi i u većim prostorijama namenjenim za više ljudi. Tokom tretmana ležite udobno na leđima i udišete čisti kiseonik koji se pumpa u komoru. Mnoge bolnice imaju hiperbarične komore.

Jedna HBOT sesija traje od 90 minuta do dva sata. Za neka stanja dovoljna je samo jedna sesija, dok druga zahtevaju ponovljene tretmane tokom nekoliko dana ili nedelja.

Shutterstock  Za neka stanja dovoljna je samo jedna sesija

Zbog povećanog pritiska u komori, možete da osetite pritisak u ušima, slično kao pri promeni visine u avionu. Kada izađete iz komore, uši mogu da vam se "otpuše".

Stanja koja se leče hiperbaričnom terapijom

FDA je odobrila hiperbaričnu terapiju za lečenje sledećih stanja:

  • Teško zarastanje rana, poput dijabetesnog stopala
    Infekcije i otoci
    Teške opekotine
    Promrzline
    Gasna gangrena (bakterijska infekcija koja uništava krvne ćelije i meka tkiva)
    Mehurići vazduha i gasa u krvnim sudovima
    Nagli, neobjašnjiv gubitak sluha
    Trovanje ugljen-monoksidom
    Dekompresiona bolest kod ronilaca
    Oštećenja izazvana zračenjem tokom lečenja raka
    Teška anemija kada transfuzija nije moguća

Shutterstock  Koristi se i kod naglog, neobjašnjivog gubitka sluha

Stanja za koja nema naučne potvrde

Pojedini centri tvrde da HBOT pomaže kod stanja poput Alchajmerove bolesti, autizma, raka i lajmske bolesti. Međutim, FDA nije odobrila ovu terapiju za navedene slučajeve.

Rizici i neželjeni efekti hiperbarične terapije

Hiperbarična terapija se smatra bezbednom za stanja odobrena od strane FDA. Ipak, komplikacije su moguće, iako retke. Uključuju bol u ušima i sinusima, pucanje bubne opne, privremene promene vida, a u retkim slučajevima i kolaps pluća.

Visoke koncentracije kiseonika povećavaju rizik od požara, zbog čega FDA preporučuje da se terapija sprovodi isključivo u akreditovanim ustanovama.

Pripremila: N.L.

Izvor: Health.harvard.edu/Zdravlje.kurir.rs