oprez

Šuga je bolest i čistih i prljavih ruku: Šta bi trebalo znati o ovom parazitskom oboljenju?

Shutterstock

Šuga, za koju se odavno mislilo da je iskorenjena, pojavila se prvo u Ivanjici, a nakon toga i u jednoj školi u Beogradu. Iz Gradskog zavoda za javno zdravlje naveli su da im je slučaj prijavljen, te da je i u porodici deteta još jedan zaraženi. Šta bi trebalo znati o ovom parazitskom oboljenju?

Iako se često smatra da je povezana s lošim uslovima života, šuga se može preneti i među osobama koje redovno održavaju higijenu, a često kupanje i menjanje rublja zapravo ne garantuje zaštitu.

Njen izazičavač šugarac (lat. sarcoptes scabiei) se prenosi fizičkim kontaktom koji bi trebalo da traje najmanje 15 minuta, a isto se dešava ako neko prespava u krevetu gde je spavala zaražena osoba ili nosi njenu odeću. Parazit može da preživi 3-4 dana van tela, zbog čega se često javlja u kolektivima poput škola, internata ili domova.

Shutterstock  Najčešće pogađa decu mlađu od 14 godina

Najčešće pogađa decu mlađu od 14 godina (80 odsto obolelih), dok se odrasli često zaraze od svoje dece unutar porodice. Nije neuobičajeno ni da put prenosa budu seksualni odnosi, ali su šanse da se zarazimo tokom kratkotrajnog rukovanja jako male. 

Svrab od koga ne može da se spava

Parazit se hrani tako što kopa kanale u površinskom delu kože, što osoba oseća kao jak svrab, naročito noću ili nakon kupanja ili tuširanja toplom vodom. Na koži se javljaju čvorići i tragovi češanja, najčešće na šakama, ručnim zglobovima, stomaku, zadnjici i genitalijama, dok je lice pošteđeno. Kod osoba sa oslabljenim imunitetom, promenama može da bude zahvaćena skoro cela koža.

Shutterstock  Terapija se sprovodi prema strogim uputstvima lekara, ali ne traje dugo

Dijagnoza i lečenje

Dijagnoza se postavlja na osnovu pregleda kože i simptoma, dok lečenje uključuje specijalne preparate (najčešće permetrin, benzil-benzoat, sumporna mast i ivermektin) koji se nanose prema uputstvu lekara. Odeća i posteljina se moraju prati na visokim temperaturama ili čuvati u plastičnim vrećama deset dana.

Iako svrab može da potraje i posle terapije, hidratantne kreme pomažu u oporavku kože. Deca su, nakon tri dana pravilne terapije, spremna za povratak u kolektiv.

Pripremila: Nataša Lazović