Prof. dr Dušan Vešović

5 ključnih organa zaduženih za detoksikaciju: Doktor otkriva kako da im pomognemo da bolje rade

Shutterstock, Privatna Arhiva

Naše telo je opremljeno izuzetno sofisticiranim sistemima za eliminaciju toksina, koji svakodnevno rade na održavanju unutrašnje ravnoteže i zdravlja.

Pluća, jetra, bubrezi, koža i digestivni sistem čine prirodne filtere, svaki sa jedinstvenom ulogom u procesu detoksikacije. Ovi organi neumorno uklanjaju štetne supstance iz našeg organizma, omogućavajući mu da funkcioniše optimalno, kaže na Instagram profilu prof. dr Dušan Vešović, specijalista medicine rada, farmacije i lekar integrativne medicine i otkriva korake koje možemo da preduzmemo da bismo ih što bolje zaštitili i osnažili.

Pluća kao prva linija zaštite

Pluća su ključni organi za detoksikaciju tela, odgovorni za uklanjanje ugljen-dioksida i drugih štetnih gasova koje svakodnevno udišemo. Kroz proces disanja, pluća takođe oslobađaju telo viška kiselina, doprinoseći održavanju pH ravnoteže. Osim toga, pravilno disanje i fizička aktivnost poboljšavaju kapacitet pluća i efikasnost njihovih funkcija, čineći ovaj proces još delotvornijim.

Naučite da dišete iz stomaka Foto: Shutterstock

Jetra kao centralni filter tela

Jetra je glavni organ za detoksikaciju i metaboličke procese. U njoj se toksini iz hrane, lekova i drugih supstanci razgrađuju i pretvaraju u bezbednije oblike koje telo može da eliminiše. Enzimi koje proizvodi jetra igraju ključnu ulogu u ovom procesu, a zdrav režim ishrane doprinosi pravilnom radu jetre.

Bubrezi - filteri krvi

Bubrezi svakodnevno filtriraju oko 180 litara krvi, uklanjajući otpadne proizvode i višak soli kroz urin. Ovi organi imaju bitnu ulogu u balansiranju elektrolita, što je presudno za održavanje krvnog pritiska i pH vrednosti. Unos dovoljne količine vode, što je osnova zdravlja, pomaže radu bubrega i sprečava stvaranje kamena (u bubregu) i dehidracije.

Bubrezi svakodnevno filtriraju oko 180 litara krvi Foto: Shutterstock

Koža kao površinski organ detoksikacije

Koža, naš najveći organ, ima značajnu ulogu u eliminaciji toksina kroz znoj. Znojenjem se izbacuju teški metali, soli i drugi otpadni proizvodi. Redovna fizička aktivnost, kao i saune i pravilna hidratacija, poboljšavaju funkciju kože kao organa za detoksikaciju.

Digestivni sistem - osnov za eliminaciju toksina

Ceo digestivni trakt, počevši od želuca do creva, učestvuje u eliminaciji otpadnih materija iz tela. Unošenjem vlakana, probiotika i izbegavanjem prerađene hrane, poboljšava se rad creva i ubrzava eliminacija toksina iz tela.

Pripremila: Nataša Lazović

Pročitajte nešto više i o integrativnoj medicini i tome kako izgleda lečiti čoveka, a ne bolest.