Važno je da znate

Šta se dešava sa vašim telom kada imate visok LDL holesterol? Utiče na varenje, endokrini i nervni sistem, a evo i kako

Shuitterstock

Postoje dve vrste holesterola dobar holesterol (HDL) i loš holesterol (LDL). Važno je da postoji ravnoteža između HDL i LDL. Ako se LDL poveća, to može uticati na vaše zdravlje. Evo šta se dešava sa vašim telom kada imate visoke vrednosti LDL-a.

Holesterol je supstanca koja se nalazi u vašoj krvi. To je voštana supstanca koja pomaže u izgradnji zdravih ćelija, stvaranju vitamina i drugih hormona. Holesterol igra važnu ulogu u vašem telu osim ako ga nema previše. Postoje dve vrste holesterola; dobar holesterol i loš holesterol.

Dobar holesterol poznat i kao lipoprotein visoke gustine (HDL) pomaže da se loš holesterol prenosi iz arterija u jetru gde se loš holesterol razlaže i na kraju uklanja iz tela. S druge strane, loš holesterol, takođe poznat kao lipoprotein niske gustine (LDL) izaziva nakupljanje u arterijama što povećava rizik od srčanog udara, srčanih bolesti i drugih.

Važno je da postoji ravnoteža između HDL i LDL. Kada dođe do povećanja LDL-a, to može uticati na vaše zdravlje. Evo šta se dešava sa vašim telom kada imate visok LDL.

LDL holesterol može začepiti krvne sudove i dovesti do arteroskleroze Foto: Shutterstock

Kardiovaskularno zdravlje

Kada dođe do povećanja LDL-a u telu, on može začepiti vaše arterije i na taj način očvrsnuti vaše arterije, što je poznato kao ateroskleroza. Postaje teško da teče krv što uzrokuje bol u grudima poznat kao angina. Ovo je indikacija predstojećeg srčanog udara. Međutim, srčani ili moždani udar se dešava kada se deo nakupljenog holesterola razbije i formira ugrušak koji blokira arteriju.

Doktor Petar Otašević u emisiji na TV Kuriru govorio je o tome zvog čega je važno redovno kontrolisati nivoe holesterola i koje grupe ljudi su u najvećem riziku.

This browser does not support the video element.

03:10
HOLESTEROL JE TIHI UBICA! Kardiolog: Opasnost se ne oseća dok ne bude kasno Da se spreči infarkt treba OBAVEZNO preduzeti ove mere Izvor: Kurir televizija

Endokrini sistem

Telo koristi holesterol za proizvodnju hormona kao što su estrogen, testosteron i kortizol. Studije pokazuju da kada se nivoi estrogena povećaju u telu, to povećava nivoe HDL i snižava nivoe LDL. Ovo objašnjava zašto žene imaju povećan rizik od srčanih oboljenja nakon menopauze. Takođe, kada postoji smanjena proizvodnja tiroidnih hormona, to može povećati ukupni i LDL holesterol.

Nervni sistem

Kada imate visok LDL holesterol, to može dovesti do moždanog udara koji može oštetiti određene delove mozga. Visok holesterol takođe može dovesti do gubitka pamćenja i mentalnih funkcija. Takođe može biti uzrok vaskularne demencije.

Sistem za varenje

Holesterol pomaže u proizvodnji žuči. Kada imate visok holesterol u žuči, može da formira kristale i kamenje u žučnoj kesi.

Prenela: O.M.

Izvor: indiatvnews.com/Zdravlje.Kurir.rs

Kamen u žuči su stvrdnute naslage digestivne tečnosti koje se mogu formirati u vašoj žučnoj kesi. Ovo je 5 najčešćih simptoma kamena u žučnoj kesi.