SAVETI

Lekari hitne pomoći savetuju šta ne bi trebalo da radite nakon pada: Ne ustajte naglo jer to može dovesti do dodatnih povreda

Shutterstock

Kada padnete, bez obzira na to kako se to dogodilo, možete osetiti veliku bol i nelagodnost. Reakcija mnogih ljudi nakon pada je da brzo ustanu i ne obraćaju dovoljno pažnje na moguće povrede, a upravo to je najveći problem.

Uvek je potrebno biti oprezan prilikom padanja, posebno tokom zime kada smo skloniji ovakvim nezgodama. Lekari hitne pomoći zato upozoravaju na stvari koje ne treba zanemariti nakon pada.

Jedan od većih izazova kod pada je procena da li je situacija dovoljno ozbiljna da zahteva posetu lekaru, ili možete samo da se podignete i nastavite sa svojim aktivnostima.

Specijalista urgentne medicine, dr Heder Hinšelvud, objašnjava da postoje situacije u kojima je važno potražiti medicinsku pomoć nakon pada.

- Ovo se odnosi na situacije kada izgubite svest (bilo pre pada ili kao posledica njega), ako imate otežano disanje, ako vas bole leđa i ne možete da se pomerate ili ne koristite neki deo tela zbog bola, ili ako imate osećaj da nešto nije u redu, ali niste sigurni šta.

Doktor dodaje da nikada ne pretpostavljajte da ste dobro ako se prepoznajete u bilo kom od ovih scenarija.

Šta još ne bi trebalo da radite odmah nakon pada?

Sa dr Hinšelvud slaže se i vanredni profesor kliničke urgentne medicine, dr Čidinmom Nvakanmom, koji ističe da nakon pada nikako ne treba brzo ustajati. Prebrzo ustajanje može dovesti do dodatnih povreda, pa je najbolje ustati polako i pažljivo kako bi se izbegle moguće komplikacije.

Nakon pada da biste bezbedno ustali, prvo sedite ili se okrenite na bok, pa polako ustanite. Foto: Shutterstock

- Važno je da odvojite vreme da procenite svoje telo na vidljive povrede, jak bol, ograničenu pokretljivost, utrnulost i povrede glave - kaže doktor, dodajući da brzo ustajanje može povećati rizik od dodatnih povreda vršenjem dodatnog pritiska na delove tela, što može pogoršati postojeću povredu. 

To se posebno odnosui na povredu glave, prelom, uganuće ili oštećenje mekog tkiva.

Šta bi tačno trebali da uradite nakon pada?

Da biste bezbedno i polako ustali, preporučuje se da prvo sednete ili se okrenete na bok, a zatim postepeno i pažljivo ustanete, pazeći da održite ravnotežu i da ne opteretite telo dok se podižete.

Nije nužno odlaziti lekaru ako nakon pada osećate blagi bol, ali možete da se krećete bez problema i osećate se kao i obično.

Kako pomoći osobi koja je pala?

Šta da radite ako vidite da je neko drugi pao? Vaš prvi instinkt bi mogao biti da mu pomognete da ustane.

Međutim, dr Hinšelvud preporučuje da mu prvo priđete i proverite njegovo stanje bez pomeranja.

- Ako osoba ne može sama da se digne sa zemlje, pozovite hitnu pomoć. Čak i padovi sa nivoa zemlje mogu izazvati povrede opasne po život - rekao je dr Hinshelvud.


Dr Nvakanma dodaje da je procena nivoa svesti, krvarenja i bola dobar prvi korak u pružanju pomoći osobi koja je pala.

Ako osoba ne može sama da se digne sa zemlje, pozovite hitnu pomoć. Foto: Profimedia

- Ukoliko se pojavi bilo koji od ovih simptoma, pozovite hitnu pomoć - ističe ona i savetuje da izbegavate rutinski pomaganje osobi da ustane, posebno ako nije u stanju da to učini sama.

Šta prvo da uradite kad iskrenete nogu dok ne stignete kod lekara?

Izvor: Index.hr/Zdravlje.Kurir.rs