Pomeranje granica

Glas otkriva bolest: Naučnici prave bazu podataka ljudskih glasova koji će dijagnostikovati sve - od Alchajmera do raka

Shuttersotck

Istraživači grade bazu podataka ljudskih glasova koju će koristiti za razvoj alata zasnovanih na veštačkoj inteligenciji koji bi na kraju mogli da dijagnostikuju ozbiljne bolesti, a ciljaju na sve, od Alchajmerove do raka.

Sve više lekara gleda na glas kao na biomarker - nešto što vam govori da je bolest prisutna.

Projekat finansiran od Nacionalnog instituta za zdravlje koji je započeo pre dve godine predstavlja pokušaj da se ljudski glas pretvori u nešto što bi se moglo koristiti kao biomarker za bolesti, poput krvi ili temperature.

- Ono što je lepo u vezi sa glasovnim podacima je to što je to verovatno jedna od najjeftinijih vrsta podataka koje možete da prikupite od ljudi. To je veoma pristupačna vrsta informacija kojoj možete pristupiti od svakog pacijenta - kaže Olivije Elemento, profesor na Institutu za računarsku biomedicinu u Veill Cornell Medicine i jedan od vodećih istraživača na ovom projektu.

 - Studije u proteklih nekoliko godina istraživale su potencijal glasa da pomogne u dijagnosticiranju bolesti, ali većina je bila mala i izolovana, kaže Iael Bensoussan, otorinolaringolog u USF Health i drugi vodeći istraživač i dodaje:

- Takođe ne postoje velike baze podataka o glasu, a to je tako nova oblast proučavanja da istraživači još nisu otkrili najbolje prakse u vezi sa prikupljanjem glasovnih informacija za istraživanje. Izgradićemo standarde za prikupljanje podataka - kaže ona.

Projekat je finansiran kroz program Bridge2AI u NIH-u, koji podržava projekte koji grade etičke, rigorozne i dostupne skupove podataka koji se mogu koristiti za razvoj AI alata. Trajaće četiri godine i mogao bi da dobije do 14 miliona dolara finansiranja u tom vremenskom periodu.

Prikupljaju se glasovno podaci 

Istraživački tim će početi sa izgradnjom aplikacije koja će prikupljati glasovne podatke od učesnika sa stanjima kao što su paraliza glasnica,Alchajmerova bolest, Parkinsonova bolest, depresija, pneumonija i autizam. Sve glasovne kolekcije će nadgledati kliničar. Na primer, neko ko ima Parkinsonovu bolest — njihov glas može biti niži i način na koji govore sporiji. Od njih bi se tražilo da izgovaraju zvukove, čitaju rečenice i čitaju pune tekstove preko aplikacije - kaže Bensousan.

Za Alchajmerovu i Parkinsonovu bolest, „jedna od prvih promena koja je primetna je glas“, koja se obično pojavljuje pre formalne dijagnoze, kaže Anais Rameau, docent laringologije na Medicinskom koledžu Veill Cornell i još jedan član NIH projekta. Parkinsonova bolest može omekšati glas ili učiniti da zvuči monotono, dok A lchajmerova bolest može promeniti sadržaj govora, što dovodi do povećanja broja „ umm “ i preferencije zamenica nad imenicama.

Glas kod pacijenata sa rakom tvrde stručnjaci, značajno se menja Foto: Shutterstock

Onkolog: Po promenama u glasu prepoznaje metastaze

Oni bi mogli lako da dodaju druge bolesti koje se pojave tokom istraživanja. Elemento kaže da ima prijatelja koji je onkolog i često leči pacijente koji imaju metastaze - izrasline raka - u mozgu.

- Rekao mi je da je po promenama u glasovima ljudi mogao da zaključi da imaju metastaze u mozgu. Bio sam oduševljen - kaže Elemento. 

Zatim će koristiti skupove podataka za izgradnju AI modela koji bi mogli da otkriju različite uslove. Istraživački tim sarađuje sa medicinskom AI kompanijom Ovkin na izgradnji i obuci AI modela u projektu. Ovkinov okvir omogućava da podaci o pacijentima ostanu smešteni u zdravstvenom centru gde su prikupljeni — AI model putuje između institucija. Model uči odvojeno na svakom skupu podataka, a zatim se rezultati tih obuka vraćaju na centralnu lokaciju, gde se spajaju. Zatim se ažurirani kombinovani model šalje nazad na svaku od lokacija i proces počinje ponovo.

Theverge.com/Zdravlje.Kurir.rs

Način na koji dišete može biti skriveni znak Alchajmerove bolesti: Slovenački i britanski naučnici na pragu promena u pristupu ovoj dijagnozi