Povišen krvni pritisak posle porođaja: Šta ga uzrokuje i zašto je važno da ga ne zanemarite?
Ako vam se nakon porođaja povisio krvni pritisak, niste jedini. Postporođajna hipertenzija može da bude ozbiljan problem i povećava rizik od komplikacija poput srčane insuficijencije.
Nakon dolaska bebe na svet, ponekad nespavanje i dojenje nisu jedina briga. Mnoge žene se suočavaju sa različitim zdravstvenim tegobama - od infekcija do postporođajne depresije. Jedan od problema koji ne bi trebalo zanemariti je visok krvni pritisak, jer može da ima ozbiljne posledice po zdravlje, objašnjava ginekolog dr Sadna Singal Višnoj.
- Reč je o visokom krvnom pritisku (iznad 140/90 mmHg) koji se javlja ubrzo nakon rođenja bebe - dodaje doktorka.
Ovaj problem pogađa oko dva odsto žena i obično se javlja u prvih 48 sati do šest nedelja posle porođaja, navodi istraživanje objavljeno 2022. godine u časopisu Current Obstetrics And Gynecology Reports.
Ako se ne leči, može da izazove ozbiljne komplikacije poput srčane i bubrežne slabosti (insuficijencije), pokazalo je istraživanje iz 2009. objavljeno u Journal Of Clinical Hypertension.
Simptomi postporođajne hipertenzije
Nekada ne daje jasne znakove, ali kad ih ima, mogu da uključuju:
- Jaku glavobolju koja ne prolazi uz lekove
Zamagljen vid i preosetljivost na svetlost
Bol u grudima i otežano disanje
Vrtoglavicu, konfuziju
Otečenost ruku, stopala ili lica
Mučninu
Ubrzan rad srca (palpitacije)
Smanjeno mokrenje
- Ako imate jake glavobolje, probleme s vidom, bol u grudima ili otežano disanje, odmah se obratite lekaru, jer to mogu da budu znaci ozbiljnih stanja poput postporođajne preeklampsije ili moždanog udara - upozorava dr Višnoj.
Šta uzrokuje postporođajnu hipertenziju?
- Hronična hipertenzija:Ako ste i pre trudnoće imali visok pritisak, velike su šanse da će on ostati povišen i nakon porođaja.
- Pritisak koji se javio tokom trudnoće:Žene koje su tokom trudnoće imale preeklampsiju, imaju veći rizik da im se pritisak ne vrati u normalu ni nakon porođaja, navodi istraživanje objavljeno 2024. u časopisu Clinical Epidemiology And Global Health.
- Hormonske promene: Nakon porođaja dolazi do naglog pada hormona estrogena i progesterona, što može da utiče na regulaciju krvnog pritiska.
- Stres i nedostatak sna:Briga oko bebe, neispavanost i umor mogu dodatno da povećaju pritisak. Pokušajte da pronađete bar malo vremena za opuštanje, slušanje umirujuće muzike, meditaciju ili pisanje dnevnika.
- Loše životne navike:Previše soli u ishrani, gojaznost, pušenje i alkohol mogu da doprinesu povišenom pritisku. Važno je postepeno uvoditi zdrave promene, manje soli u obrocima, izbegavanje alkohola i cigareta, ali bez naglih i iscrpljujućih dijeta.
Kako se leči postporođajna hipertenzija?
Lekovi
- Lekari mogu da prepišu antihipertenzive poput labetalola, koji opušta krvne sudove i snižava pritisak. Drugi lek, nifedipin, pomaže u smanjenju krvnog pritiska, ali ga treba prekidati s njim bez konsultacije s lekarom - kaže dr Višnoj.
Zdrave navike
- Jedite raznovrsno - puno voća, povrća, integralnih žitarica i nemasnih proteina. Hrana bogata kalijumom, poput banana i spanaća, pomaže u balansiranju nivoa natrijuma, savetuje dr Višnoj.
Pijte dovoljno vode - bar osam čaša dnevno kako bi organizam pravilno funkcionisao.
Ograničite unos kofeina i alkohola - previše kafe može da povisi pritisak, a alkohol može da ometa dejstvo lekova i dojenje.
Krećite se - kratke šetnje ili (postporođajna) joga poboljšavaju cirkulaciju i smanjuju stres. Izbegavajte naporne treninge dok vam lekar ne da zeleno svetlo.
Redovno merenje pritiska
Osim odlazaka kod lekara, korisno je i da kod kuće svakodnevno merite pritisak, naročito u prvih šest nedelja nakon porođaja.
- Ako pritisak dostigne 160/110 mmHg, to je opasno visok nivo i zahteva hitnu medicinsku pomoć - upozorava dr Višnoj.
Izvor: Healthshots.com/Zdravlje.kurir.rs