Bakterije u crevima mogu umanjiti efikasnost određenih lekova: Ovo saznanje ključno je za unapređenje personalizovane medicine, kažu stručnjaci
Neke bakterije u crevima mogu smanjiti efikasnost lekova, pa oni u manjoj meri pomažu u oporavku, saopštili su istraživači.
Uobičajene bakterije u crevima, koje pomažu u procesu varenja, imaju sposobnost da hemijski obrade i razgrade sastojke određenih lekova koji ciljaju proteine smeštene na tankoj membrani koja okružuje ljudske ćelije, otkrili su istraživači.
Ti proteini, velike molekule koje igraju mnoge važne uloge u telu, pomažu u prenošenju informacija i poznati su kao GPCRs, ili receptori povezani sa G-proteinima.
Otvaranje novih mogućnosti za dizajn lekova i optimizaciju terapija
Lekovi koji utiču na ove proteine uključuju stotine lekova koje je odobrila američka Agencija za hranu i lekove (FDA) za lečenje raka prostate, dijabetesa tipa 2, depresije i drugih zdravstvenih problema.
- Razumevanje kako lekovi koji ciljaju GPCR proteine interaguju sa mikrobiotom ljudskih creva ključno je za unapređenje personalizovane medicine. Ova istraživanja mogu pomoći u otvaranju novih pravaca za dizajn lekova i optimizaciju terapija, kako bi se osiguralo da tretmani budu efikasniji i bezbedniji za svakog pojedinca - rekao je dr Ćihao Vu, docent na Farmaceutskom fakultetu Univerziteta u Pitstburgu.
Jedan soj bakterija inaktivirao lek za šizofreniju i bipolatni premećaj
Doktor Vu je bio glavni autor studije koja je objavljena u časopisu "Nature Chemistry", a sproveli su je istraživači sa Univerziteta u Pitstburgu i Univerziteta Yale.
Autori studije su sproveli laboratorijska ispitivanja da utvrde koje bakterije u crevima metabolizuju lekove i izgradili sintetičku mikrobnu zajednicu - sintetičko okruženje sastavljeno od 30 uobičajenih bakterijskih sojeva pronađenih u ljudskim crevima.
Dodali su 127 lekova koji ciljaju GPCR receptore u epruvete koje su sadržale bakterije i merili da li su ti lekovi potom hemijski transformisani.
Otkrili su da su bakterije metabolisale 30 od testiranih lekova, uključujući 12 koji su bili značajno sniženi, odnosno njihova koncentracija je drastično opala.
Fokusirajući se na jedan specifičan lek koji se često koristi za lečenje šizofrenije i bipolarnog poremećaja, otkrili su da je određeni soj bakterije poznat kao "Morganella morganii" inaktivirao ovaj lek i pretvorio ga u različite vrste jedinjenja.
Efikasnost lekova varira od osobe do osobe
Napomenuli su da efikasnost lekova varira od osobe do osobe, a na nju utiču faktori poput uzrasta, ishrane i genetike.
Doktor Vu rekao je da je potrebno više istraživanja kako bi se razumeli mogući uticaji na ljude i da pacijenti ne bi smeli da prestanu sa uzimanjem ili menjaju svoju terapiju bez konsultacije sa lekarom.
Istraživači se nadaju da će bolje razumeti metabolički put koji uzrokuje ove promene. To bi moglo pomoći u identifikovanju strategija za poboljšanje terapeutske efikasnosti i povećanje bezbednosti hrane i lekova.
- Još jedna potencijalna primena ovog istraživanja je proučavanje interakcija između bakterija u crevima i jedinjenja koja se nalaze u hrani. Na primer, identifikovali smo nekoliko fitohhemikalija u kukuruzu koje mogu uticati na funkciju crevne barijere. Zanimljivo je da smo primetili da mikrobiom creva može potencijalno da nas zaštiti od ovih fitohhemikalija detoksikujući ih - rekao je dr Vu.
Izvor: Independent.co.uk/Zdravlje.Kurir.rs
Da li čuvate lekove na pogrešan način? 5 ključnih pravila za njihovu dugotrajnu efikasnost