Sve o vezi između hroma i dijabetesa: Endokrinolog savetuje kako da smanjite žudnju za slatkišima
Brojne studije pokazale su da hrom može da poboljša insulinsku senzitivnost, a posebno kod žena koje pate od sindroma policističnih jajnika. Osim toga, pomaže u smanjenju žudnje za slatkišima i utiče na smanjenje apetita.
Hrom je mineral o kojem se retko govori, ali koji ima izuzetno važnu ulogu u funkcionisanju našeg organizma. Kako na svom Instagram nalogu objašnjava dr Tijana Dangubić, internista-endokrinolog i magistar ishrane, ovaj nutrijent je ključan za zdrav metabolizam ugljenih hidrata i može da pomogne u regulaciji nivoa šećera u krvi, naročito kod osoba koje se bore sa dijabetesom i insulinskom rezistencijom.
- Brojne studije pokazale su da hrom može da poboljša insulinsku senzitivnost, a posebno kod žena koje pate od sindroma policističnih jajnika. Osim toga, ovaj mineral pomaže u smanjenju žudnje za slatkišima i utiče na smanjenje apetita, što ga čini značajnim saveznikom u borbi protiv prejedanja i gojaznosti - navodi endokrinolog
Kome je hrom najpotrebniji?
Kako ističe dr Dangubić, starije osobe često imaju manjak hroma u organizmu, ali povećane potrebe za ovim mineralom imaju i ljudi koji su pod hroničnim stresom, osobe koje se bave fizičkim radom ili napornim treningom, kao i oni koji su u fazi infekcije ili trudnoće.
Za optimalno funkcionisanje organizma, ženama se preporučuje unos od 25 mikrograma hroma dnevno, dok je za muškarce ta količina nešto viša - 35 mikrograma.
- Osim što povoljno deluje na metabolizam šećera, proteina i masti, hrom ima i antioksidativno dejstvo - navodi doktorka.
Gde možete da ga nađete?
Prirodni izvori hroma su brokoli, integralne žitarice, grašak, zeleno lisnato povrće, piletina, junetina, banane, jabuke, sok od grejpfruta, mleko i mlečni proizvodi.
- Mineral se može unositi i u obliku suplemenata, najčešće kao hrom pikolinat. Najbolje je kombinovati ga sa niacinom(vitamin B3) i vitaminom C, jer se tako njegovo dejstvo u organizmu dodatno pojačava - napominje dr Dangubić.
Doktorka upozorava da hrom nije preporučljiv za osobe sa oštećenim funkcijama bubrega i jetre, pa se u tim slučajevima mora biti oprezan sa suplementacijom.