Da li je hormonska terapija bezbedna? Ginekolog otkriva šta bi trebalo da znamo pre uvođenja estrogena
Prava mera, stručan nadzor i izbegavanje samoinicijativne upotrebe "prirodnih" preparata ključ su za izbegavanje ozbiljnih posledica.
U današnje vreme, kada se informacije o zdravlju brzo šire, a saveti iz različitih izvora često protivreče jedni drugima, mnoge žene se osećaju zbunjeno kada im ginekolog preporuči hormonsku terapiju (estrogena i progesterona). Strah odrazvoja raka dojke, srčanog i moždanog udara, kao i tromboze često dovodi do toga da pacijentkinje odbijaju terapiju koja može znatno da im poboljša kvalitet života. Ginekolog dr Branko Budimirović za naš portal ističe da su takve brige razumljive, ali da hormonska terapija, kada se uvede nakon pažljive analize, može bezbedno da se upotrebljava i ima višestruke koristi.
- U našoj praksi se često susrećemo sa pitanjima pacijentkinja, kada iz nekog razloga preporučimo upotrebu hormonske terapije: "Da li je to rizično?“, "Da li ću dobiti neki tumor ili trombozu krvnih sudova?". Odgovor je da ako pažljivo ispratimo anamnezu, laboratorijske analize, Papanikolau test i ultrazvučni nalaz, terapija je bezbedna - navodi naš sagovornik.
Ova terapija se uvodi iz različitih razloga - za regulaciju ciklusa, zaštitu od trudnoće, izazivanje ili zaustavljanje menstrualnog krvarenja, kod lečenja infertiliteta, stimulacije jajnika, kao i u okviru supstitucione terapije u menopauzi.
Kada treba biti oprezan?
Osim prirodnih hormona, postoje i polusintetski ili sintetski hormoni registrovani kao lekovi, ali i brojni preparati koji se prodaju kao dodaci ishrani - suplementi. Mnogi se opredeljuju za tzv. "prirodne" biljne preparate verujući da su oni bezbedniji i da ne nose rizike. Međutim, tu treba biti vrlo oprezan, upozorava dr Budimirović.
- Posebno su rizični preparati koji nisu zvanično registrovani i koji se često prodaju preko društvenih mreža. U praksi smo svedoci nepravilne upotrebe određenih biljnih preparata i čajeva koji su izuzetno potentni i utiču na rad jajnika. Iako mogu da pruže neki pozitivan efekat, u pozadini mogu da nose ozbiljne rizike za tkivo jajnika, ponekad i sa trajnim posledicama - objašnjava ginekolog.
Upravo zbog toga prioritet se uvek daje registrovanim lekovima koji sadrže estrogene, dodaje.
- Oni mogu da budu u obliku injekcija, kombinovanih tableta, transdermalnih flastera, sprejeva ili vaginalnih krema, a svaki oblik se bira individualno, u zavisnosti od potreba pacijentkinje i nalaza - savetuje naš sagovornik i podseća da su najbolja prevencija simptoma menopauzę zdrav način života, pravilna ishrana, prestanak pušenja i fizička aktivnost.
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i propisima Zakona o javnom informisanju i medijima.