Novi lekovi za HIV mogu smanjiti rizik od Alchajmerove bolesti: Istraživanja ukazuju na obećavajuće rezultate
Naučnici su otkrili novu klasu lekova, nukleozidne inhibitore reverzne transkriptaze (NRTI), koji se koriste za lečenje HIV-a i hepatitisa B, a obećavaju i u borbi protiv Alchajmerove bolesti. Ovi lekovi inhibiraju aktivaciju inflamazoma, mehanizma koji izaziva upalu.
Ova blokada inflamazoma bila je razlog zašto je američki istraživački tim ispitivao nukleozidne inhibitore reverzne transkriptaze. Analizirali su podatke iz dve velike baze zdravstvenog osiguranja u SAD o 271.198 osoba starijih od 50 godina sa HIV-om ili hepatitisom B.
Pojedinci iz te grupe koji su imali istoriju uzimanja NRTI lekova pokazali su „značajno i statistički relevantno smanjenje“ rizika od razvoja Alchajmerove bolesti u poređenju sa onima koji su primali druge tretmane.
U bazi podataka Uprave za zdravlje veterana, koju su uglavnom činili stariji muškarci, smanjenje rizika iznosilo je 6 odsto za svaku godinu uzimanja NRTI lekova.
Baza podataka MarketScan, koja uključuje „širu, komercijalno osiguranu populaciju sa uravnoteženijom raspodelom godina i polova“, pokazala je smanjenje rizika od 13 odsto po godini korišćenja NRTI lekova.
Iako studija nije dokaz uzročno-posledične veze zbog svog posmatračkog karaktera, veza je dovoljno jaka da opravda dalje istraživanje.
Ovi lekovi mogu biti ključni u razvijanju novih terapija
Istraživači navode da je smanjenje rizika uočeno u dve velike i različite baze zdravstvenih podataka, nakon što su uzeti u obzir brojni komorbiditeti koji su poznati faktori rizika za Alchajmerovu bolest.
Inflamazomi deluju kao alarmi koji pokreću upalu u telu i smatra se da su uključeni u mehanizam nastanka Alchajmerove bolesti u mozgu.
Iako još nije sasvim jasno kako Alchajmerova bolest počinje, poznato je da neuroinflamacija izazvana nakupljanjem amiloid-beta i tau proteina igra značajnu ulogu i može biti ključna za razvijanje novih terapija.
- Takođe smo razvili novi lek koji blokira inflamazome, nazvan K9, koji je sigurnija i efikasnija verzija postojećih NRTI lekova - kaže oftalmolog Džajakrišna Ambati sa Univerziteta u Virdžiniji.
Ovaj lek je već u kliničkim ispitivanjima za druge bolesti, a istraživači planiraju da ga testiraju i za Alchajmerovu bolest.
Zaključak
Sada vidimo stalan napredak u razumevanju Alchajmerove bolesti i razvoju potencijalnih tretmana. Iako je ova studija obuhvatila samo osobe sa specifičnim medicinskim stanjima, rezultati su dovoljno značajni da opravdaju šira istraživanja o regulaciji upalnih procesa u telu.
- Procena je da više od 10 miliona ljudi širom sveta svake godine razvije Alchajmerovu bolest - kaže Ambati. Naši rezultati ukazuju na to da uzimanje ovih lekova može sprečiti oko milion novih slučajeva Alchajmerove bolesti godišnje.
Izvor: Sciencealert.com/Zdravlje.Kurir.rs
Virus herpesa povećava rizik od Alchajmerove bolesti, a u organizmu ga ima više od 80 % ljudi