U Nišu održana treća Nacionalna onkološka konferencija: Stručnjaci razmenili najnovija saznanja i iskustva u lečenju malignih oboljenja
Proteklog vikenda održana je treća Nacionalna onkološka konferencija (NOK 2025) u organizaciji Klinike za onkologiju UKC Niš. Konferencija je okupila vodeće stručnjake iz oblasti onkologije kako bi se razmenila najnovija saznanja i iskustva u lečenju malignih oboljenja.
Ove godine oblasti koje su u fokusu bile su: karcinom dojke, digestivna onkologija, karcinom pluća, melanom i urološki maligniteti.
- Cilj je bio da podelimo iskustva o lekovima koji su postali dostupni prošle godine uvođenjem na listu lekova, ali i da govorimo o svim novinama koje su se desile u proteklih godinu dana i publikovane na velikim svetskim kongresima, kao i da napravimo neke dalje korake i vidimo šta su to naši prioriteti u narednim godinama. Naravno, pored prevencije na kojoj moramo raditi važno nam je da znamo koje su nam inovativne terapijeu fokusu za koje se moramo boriti - rekla je doc. dr sci. med. Ana Cvetanović, iz Univerzitetskog kliničkog centra Niš.
Drugi dan konferencije bio je posvećen karcinomu pluća.
Ovaj karcinom predstavlja vodeći uzrok smrtnosti od svih maligniteta kako u svetu, tako i u Srbiji, dok broj obolelih raste svake godine. Od karcinoma pluća u Srbiji prema poslednjim podacima Instituta za javno zdravlje Dr Milan Jovanović Batutza 2023. godinu oboli gotovo 7.000, a umre preko 5.000 osoba. To praktično znači da u Srbiji dnevno 13 osoba izgubi bitku sa ovom teškom bolešću.
SCLC (sitnoćelijski karcinom pluća) predstavlja agresivnu formu karcinoma pluća i teži je za lečenje.
- Dvadesetak posto karcinoma pluća čini agresivni, mikrocelularni karcinom pluća i otrilike svaka peta osoba koja oboli od karcinoma pluća imaće mikrocelularni karcinom pluća. Devedeset dva posto pacijenata su već u metastatskom stadijumu u momentu dijagnoze. Nažalost u Srbiji ovaj tip tumora nije pokriven imunoterapijom, i dalje ovaj karcinom pluća lečimo samo hemioterapijom istakla je dr Marina Cekić sa Klinike za pulmologiju UKC Niš.
Zahvaljujući naporima države, krajem 2023. godine došlo je do proširenja pozitivne liste RFZO, tom prilikom velika pažnja je posvećena segmentu karcinoma pluća.
- Oblast karcinoma pluća je jedna od oblasti onkologije koja najbrže napreduje sa sve više novih lekova. Činjenica je da smo tokom prethodne godine, zahvaljujući Republičkom fondu za zdravstveno osiguranje, dobili mogućnost da imamo dosta novih inovativnih lekova koji su sada na pozitivnoj listi. To se mahom odnosi na pacijente sa nesitnoćelijskim karcinomom pluća. Uvek naravno može i bolje, najveći problem je što nam jedna grupa pacijenata nije još uvek dobila inovativnu terapiju, to su pre svega pacijenti sa mikrocelularnim karcinomom pluća i skvamocelularnim karcinom pluća. Te dve grupe pacijenata i dalje nemaju mogućnosti da se leče prema svetskim protokolima - izjavila je doc. dr Milica Kontić Jovanović, Klinika za pulmologiju UKCS Beograd.
Treća Nacionalna onkološka konferencija, NOK 2025 sa preko tri stotine učesnika i četrdeset predavača pružila je izvanrednu platformu za razmenu znanja, čime se značajno doprinosi unapređenju onkološke prakse i zdravstvenih usluga u Srbiji.
Prof. dr Marić:Svakog dana rak pluća se otkrije kod 19 ljudi u Srbiji, ali ova bolest više nije smrtna presuda