Indeks telesne mase je loš pokazatelj rizika od prerane smrti: Stručnjaci otkrivaju precizniju opciju
Način na koji mnogi lekari procenjuju zdravu težinu mogao bi biti pogrešan, pokazuje novo istraživanje. Studija sprovedena na Univerzitetu Floride otkrila je da indeks telesne mase (BMI), nije najbolji pokazatelj za predviđanje budućih zdravstvenih rizika povezanih s težinom.
Druga metoda, koja direktno meri telesnu masnoću i postoji već decenijama, sada je bacila u drugi plan BMI. Zove se bioelektrična impedansna analiza (BIA).
U analizi koja je reprezentativna za celu zemlju, osobe sa visokim nivoima telesne masnoće, izmerenim BIA metodom, imale su 262 odsto veći rizik od smrti usled srčanih bolesti u poređenju sa onima koji su imali niže nivoe masnoće.
S druge strane, BMI rezultati, koji samo porede težinu osobe sa visinom, nisu pokazali značajnu povezanost sa smrtnošću.
- Veličina rizika koju ova studija pokazuje je ogromna. Zastrašujuće je pomisliti da smo možda godinama koristili jedan zamenski pokazatelj – BMI – koji nije bio toliko precizan - rekao je za CNN Endrju Friman, kardiolog koji nije učestvovao u istraživanju.
BMI se dugo koristi kao standardni pokazatelj gojaznosti i podržan je od strane Centara za kontrolu i prevenciju bolesti SAD (CDC),Nacionalnog instituta za zdravlje (NIH), Svetske zdravstvene organizacije (WHO), Američke asocijacije za srce (AHA) i mnogih drugih.
Kako funkcioniše ovaj uređaj?
Međutim, u poslednjim godinama istraživači širom sveta počeli su da dovode u pitanje BMI, jer on ne uzima u obzir telesnu građu, godine, pol, rasu ili etničku pripadnost. Neke medicinske organizacije čak savetuju lekare da smanje oslanjanje na BMI.
Istraživač u oblasti zdravstvenih usluga, Arč Meinas, i njegove kolege sa Univerziteta Florida sada predlažu potrebnu alternativu koja se može izmeriti za manje od minut vremena. BIA je direktno merenje telesne masti pomoću prenosivog i jeftinog uređaja.
Uređaj funkcioniše tako što kroz telo šalje slab električni impuls kako bi odredio sastav mišića i masnog tkiva. Ova tehnologija je komercijalno dostupna još od 1980-ih, ali su je tek u poslednje vreme počeli da integrišu moderni fitnes satovi i pametni satovi.
Iako ova merenja nisu savršena i podložna su varijacijama, reprezentativna studija Univerziteta Floride sugeriše da je ova tehnologija stara 25 godina tačniji pokazatelj zdravlja od BMI-ja.
Tokom 15 godina praćenja, istraživači su otkrili da su odrasle osobe sa visokim nivoima telesne masti, izmerenim BIA metodom, imale 78 odsto veću verovatnoću smrti od bilo kog uzroka u poređenju sa onima sa nižim nivoima telesne masti.
Nedostaci indeksa telesne mase (BMI)
Nasuprot tome, viši BMI nije pokazao značajnu povezanost sa smrtnošću od svih uzroka.
Naravno, BMI je jednostavan i lak za izračunavanje, ali ima ozbiljna ograničenja. Na primer, ljudi sa mnogo mišićne mase mogu biti pogrešno klasifikovani kao preteški ili gojazni. S druge strane, osobe sa normalnim BMI-jem, ali povišenim procentom telesne masti, možda nisu svesne da su izložene dodatnim zdravstvenim rizicima, poput metaboličkog sindroma ili dijabetesa tip 2.
Mainous i njegove kolege tvrde da je BIA preciznija alternativa, a uređaji koji je mere su dovoljno jeftini i kompaktni da bi mogli postati uobičajeni u medicinskim klinikama.
Tim sa UF predviđa da, ako njihovi rezultati budu potvrđeni u većim i raznovrsnijim grupama ispitanika, „moguće je da će merenje procenta telesne masti pomoću BIA postati standard u nezi pacijenata“.
Izvor: sciencealert.com/Zdravlje.Kurir.rs
Uzmite metar i izmerite struk: Vaš obim otkriva da li ste u riziku od čak šest vrsta raka