prim. dr Marija Radulović

Šta da radimo kada nas ujede pčela, osa ili stršljen? Doktorka otkriva kada bi odmah trebalo potražiti pomoć

Shutterstock

U svakom ubodu postoje toksini koji izazivaju crvenilo, otok i bol, svrab različitog intenziteta, ali ono što je najvažnije jeste da može doći do veoma ozbiljne alergijske reakcije, pa čak i smrti.

Letnji dani donose više vremena u prirodi, ali i češće susrete sa pčelama, osama i stršljenovima. Iako su pčele uglavnom miroljubive, ose agresivnije, a stršljenovi posebno opasni kada se osete ugroženo, jedno im je zajedničko - njihov ujed može izazvati niz neprijatnih, pa čak i po život opasnih reakcija. Zato je važno da znamo kako da postupimo odmah nakon uboda, da ne paničimo i da prepoznamo kada je vreme da potražimo hitnu pomoć, otkriva prim. dr Marija Radulović, specijalista urgentne medicine. 

- Pčele i ose se razlikuju ne samo po rasporedu boja na telu već i po načinu uboda. Žaoka pčele ima dosta kukica i nakon ujeda se odkida, tj. ostaje na mestu uboda. Stršljeni i ose imaju žaoku sa malo kukica i iz tog razloga mogu da ubodu više puta (imaju mogućnost da izvlače žaoku). Pčele možemo susresti uglavnom na cveću, oko slavina i vode, a ose na svežem, kao i trulom voću i povrću. I jedne i druge će uglavnom odleteti dalje svojim poslom, ali ako ipak dođe do ujeda, postoje preporuke, odnosno saveti kako bi trebalo da postupimo - navodi naša sagovornica.

Pčele možemo susresti uglavnom na cveću, oko slavina i vode, a ose na svežem, kao i trulom voću i povrću Foto: Shutterstock

U svakom ubodu postoje toksini koji izazivaju crvenilo, otok i bol, svrab različitog intenziteta, ali ono što je najvažnije jeste da može doći do veoma ozbiljne alergijske reakcije (anafilakse), koja brzo može da izazove anafilaktički šok i smrtni ishod.

- Za početak, nakon susreta sa ovim insektima, najvažnije je da ne paničimo, ako je to ikako moguće. Ukoliko na nas sleti osa, pčela ili stršljen, trebalo bi lagano da ih stresemo, ali nikako da trzamo rukama ili pravimo nagle pokrete, jer ćemo ih tako samo još više uznemiriti i povećati šansu da nas ubodu. Izreka da sedam uboda stršljena ubija konja, a tri čoveka je preuveličana i nije sasvim tačna, jer sam ubod nije smrtonosan, ali kod osoba koje su alergične može da dovede do fatalnog ishoda - opominje dr Radulović.

Oblog, krema, tableta 

Kod ujeda pčela, trebalo bi da žaoku sljuštimo sa kože tupom stranom noža ili noktom, a nikako to da pokušamo sa pincetom ili između dva nokta, jer ćemo tako istisnuti ostatak otrova u kožu. Zatim bi mesto ujeda trebalo da operemo vodom i sapunom.

Kod ujeda stršljena, važno je da se potrudimo da nas ne ujede više puta Foto: Profimedia

- Kod ujeda stršljena, važno je i da se potrudimo da nas ne ujede više puta. Ukoliko imamo već opisane reakcije na koži (crvenilo i otok, kod ujeda ose otečenu ružičastu površinu koja u centru ima crvenu tačku), trnjenje i bol, preporuka je da na mesto ujeda stavimo oblogu (kockice leda ili hladnu vlažnu maramicu). Nakon ovog postupka, u većini slučajeva posle izvesnog vremena sve će biti u redu. Ukoliko posumnjamo da može doći i do alergijske reakcije, savetuje se da se namaže i neka mast na bazi blažih kortikosteroida i popije tableta antihistaminika - sugeriše spacijalista urgentne medicine.

Burne reakcije - odmah kod lekara 

Svakako, nakon ovih postupaka bi trebalo pratiti stanje. Kod osoba koje su alergične na ujede ovih insekata, kao i onih koje su izujedane na više mesta ili su prvi put doživele ubod pčele, ose ili stršljena, može vrlo brzo da dođe do burne reakcije.

Ako ste ranije već imali burnu reakciju na ubod, konsultujte lekara o mogućnosti nošenja adrenalinske injekcije (EpiPen) Foto: Shutterstock

- Burna reakcija je praćena oticanjem usana, grla, jezika, zatim ubrzanim radom srca, grčevima u stomaku, dijarejom, gušenjem, mučninom, povraćanjem, padom krvnog pritiska i gubitkom svesti. Ovakvo stanje iziskuje adekvatnu terapiju u okviru hitne medicinske pomoći - opominje doktorka i poručuje.

- Najvažnije je svakako da osobe alergične na ove insekte izbegavaju kontakt sa njima, da se prilikom šetnje u prirodi zaštite (ne hodaju bosi, nego u obući), ne upotrebljavaju jake mirise i jarko obojenu odeću, iz razloga što ih na taj način privlače.

Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i propisima Zakona o javnom informisanju i medijima.

Stršljenov ubod može da bude smrtonosan: Šta preduzeti ako se desi i kada se hitno morate javiti lekaru