Ukoliko merenjem utvrdite da imate visok krvni pritisak pre odlaska kod lekara uradite sledeće...

Pre svega se smirite

* Panika i strah će samo pogoršati situaciju.

Neka vam glava bude podignuta

* Položaj tela treba da bude polusedeći.

Pojedite čen belog luka

* Alicin, hemij­sko jedinjenje nađeno u belom luku, pomaže u smanjenju hipertenzije tako što opušta krvne sudove.

Ako mo­žete, pojedite bananu

* Bana­ne su bogate kalijumom, važ­nim mineralom koji kontroliše balans tečnosti u telu i pomaže u snižavanju krvnog pritiska.

Ukoliko se javi krvarenje iz nosa

* Zabacite glavu i stavite led na koren nosa.

Obezbedite pristup svežem vazdu­hu

* Otvorite prozore i raskomotite se.

Ukoliko vam i dalje nije dobro pozovite Hitnu pomoć na broj 194

Najčešći simptomi hipertenzije

Visok krvni pritisak uglavnom nema tipične simptome. Ukoliko se oni pojave ispoljavaju kao jutarnje glavobolje, krvarenje iz nosa, poremećaj srčanog ritma, zujanje u ušima, i zamagljen vid. Ozbiljniji simptomi su praćeni umorom, mučninom, povraćanjem, konfuzijom, anksioznošću, bolom u grudima, drhtanjem mišića.

Visok krvni pritisak se definiše kao povećan gornji ili sistolni krvni pritisak preko 140 milimetara živinog stuba i/ili povišen donji ili dijastolni krvni pritisak preko 90.

foto: Profimedia

ALARMANTNA STATISTIKA

U Srbiji svaki drugi stanovnik ima povišen krvni pritisak, a najgore je što 50 odsto pacijenata s hipertenzijom posle godinu dana uzimanja terapije prestaje da je koristi, upozorava prof. dr Dragan Simić, predsednik Udruženja kardiologa Srbije i dodaje da je redovno uzimanje propisane terapije ključno za dobru kontrolu bolesti i poboljšanja kvaliteta života.

Visok krvni pritisak ili hipertenzija pored toga što oštećuje mnoge organe, doprinosi razvijanju ateroskleroze, pa predstavlja ogroman faktor rizika za nastajanje infarkta srca, srčane slabosti, šloga, slabijeg vida i drugih bolesti.