I povišen nivo gvožđa u krvi je štetan: Evo šta sve treba da znate o hemohromatozi
Kada je gvožđe nisko anemični smo, ali se ponekad događa i da analize krvi pokažu da je nivo gvožđa viši od referentnih vrednosti. Najčešće, visok nivo ovog minerala je posledica hemohromatoze, poremećaja u kome telo apsorbuje previše gvožđa iz ishrane.
Hemohromatozaje oboljenje uzrokovano taloženjem gvožđa u unutrašnjim organima. Najčešće su zahvaćeni jetra, pankreas, srce i koža, a kao krajnji ishod bolesti nastaje slabost ili insuficijencija jetre, pankreasa i srca. Svetska nedelja svesnosti o hemohromatozi obelažava se od 1-7. juna.
Postoji nekoliko tipova hemohromatoze, ali je mahom uzrokovana mutacijom gena koja se prenosi kroz generacije. Samo pojedine osobe koje imaju ovaj gen razvijaju ozbiljne probleme i simptomi se obično javljaju u srednjim godinama.
Lečenje uključuje redovnu zamenu krvi iz tela. Pošto se veći deo gvožđa nalazi u crvenim krvnim zrncima, ovaj tretman snižava njegov nivo.
Kada posetiti lekara
Obratite se svom lekaru ako osetite bilo koji od navedenih simptoma. Ako imate člana uže porodice koji ima hemohromatozu, raspitajte se kod svog lekara o genetskom testiranju. Ovo testiranje može da proveri da li imate gen koji povećava rizik od hemohromatoze.
Faktori rizika
Faktori koji povećavaju rizik od hemohromatoze su:
- Mutacija takozvanog HFE gena. Ovo je najveći faktor rizika za naslednu hemohromatozu.
- Porodična istorija. Ako imate roditelja ili brata ili sestru sa hemohromatozom, veća je verovatnoća da ćete razviti bolest.
- Etnička pripadnost. Ljudi severnoevropskog porekla skloniji su naslednoj hemohromatozi u odnosu na druge etničke pripadnosti.
- Pol. Muškarci češće nego žene razviju simptome hemohromatoze u ranijem dobu. Pošto žene gube gvožđe tokom menstruacije i trudnoće, one imaju tendenciju da skladište manje minerala nego muškarci. Nakon menopauze ili histerektomije, rizik se povećava i za žene.
Moguće komplikacije
Ako se ne leči, hemohromatoza može da dovede do brojnih komplikacija. One posebno utiču na zglobove i unutrašnje organe gde se skladišti višak gvožđa, kao što su jetra, pankreas i srce. Najčešće komplikacije su sledeće:
- Problemi sa jetrom. Ciroza, trajni ožiljci na jetri, samo je jedan od problema koji mogu da se pojave. Ciroza povećava rizik od raka jetre i drugih bolesti opasnih po život.
- Dijabetes. Oštećenje pankreasa može da dovede do dijabetesa.
- Srčani problemi. Višak gvožđa u srcu utiče na njegovu sposobnost da pumpa dovoljno krvi za potrebe tela, odnosno dovodi do kongestivne srčane insuficijencije. Takođe može da izazove aritmije.
- Reproduktivni problemi. Višak gvožđa može da bude uvod u erektilnu disfunkciju i gubitak polnog nagona kod muškaraca. Može da izazove i odsustvo menstrualnog ciklusa kod žena.
Pripremila: N.L.
Izvor: Mayoclinic.org/Zdravlje.kurir.rs
Da li previše soli može da dovede do dijabetesa? Rezultati istraživanja su nedvosmisleni