Kako se smrznuto rame može odmrznuti? Stručnjak otkriva šta je rešenje za jak bol u ramenom zglobu
Smrznuto rame, odnosno ukočeno rame je stanje kod koga su glavni problemi bol i ukočenost ramena. Javlja se kod oko dva odsto stanovništva, mnogo je češći kod žena nego kod muškaraca, a najčešće pogađa populaciju između 40 i 60 godina starosti.
Zašto nastaje sindrom smrznutog ramena, kako se postavlja dijagnoza i na koji način se ovaj problem tretira, pitali smo Srđana Anđelkova, fizioterapeuta specijalistu.
– U simptomatologiji pacijenata sa smrznutim ramenom dominiraju bol i izrazito ograničena pasivna i aktivna pokretljivost u ramenom zglobu. Pacijenti sa smrznutim ramenom u anamnezi najčešće navode podatak o manjoj povredi ramena kojoj nisu pridavali većeg značenja sve do razvoja simptoma zbog kojih su se javili lekaru i fizioterapeutu – objašnjava Anđelkov.
Jak bol koji budi iz sna
Za smrznuto rame, dodaje naš sagovornik, karakterističan simptom je bol koja jača tokom vremena, koja budi iz sna. Bol se javlja u stanju mirovanja, često je konstantan i pojačava se prilikom pokreta.
– Postoji i palpacijska osetljivost na dodir na području hvatišta deltoidnog mišića i ograničen opseg pokreta u ramenu, posebno rotatorni pokreti. Kako bolest napreduje, dolazi do ukočenosti zgloba ramena.
Bol je lociran na spoljnoj i prednjoj strani ramena, ali se često širi niz ruku
Kako se postavlja dijagnoza?
Prema rečima našeg sagovornika dijagnostika smrznutog ramena sprovodi se uglavnom na osnovu temeljne anamneze i kliničke slike, uz upotrebu dijagnostičkih manuelnih testova i radioloških metoda zbog isključivanja drugih, potencijalno opasnijih stanja.
– Ultrazvuk ramenog zgloba danas je standard ozbiljne ortopedske prakse.
Magnetna rezonanca daje najbolji uvid
Magnetna rezonanaca ipak daje najviše podataka o unutrašnjim zglobnim strukturama, dok rendgenski snimci ne pokazuju značajnije koštano-zglobne promene.
Oporavak traje i do godinu dana
Do oporavka može doći spontano, često u roku od godinu dana, nešto ređe u dužem vremenskom periodu.
– U lečenju smrznutog ramena važno je metodama fizikalne terapije održati opseg pokreta i trofiku (kvantitet mišićne mase) mišića ramenog obruča, kako bi rame ostalo u funkciji jednom kada se upalni proces povuče.
Terapija je usmerena ka smanjenju bola kod pacijenta, što se može postići na nekoliko načina.
– Najčešće se kombinovano primenjuju vežbe istezanja ramena, kao i one koje će pacijent sam kod kuće da ponavlja.
Fizikalna terapija podrazumeva primenu elektroterapije, lasera, tekara, akupunkture, kineziotraka i oralnih antiupalnih nesteroidnih lekova.
Operacija samo ako ništa drugo ne donese rezultat
Kod nekih stanja, ako se upala ne smiri, može se aplikovati blokada, odnosno injekcija koja sadrži kombinaciju kratkodelujućeg anestetika i dugodjelujućeg kortikostereoida.
– Samu kod slučajeva otpornih na konzervativni tretman preporučuje se operativno lečenje opuštanja zgloba.
Sezona polena je završena, niste prehlađeni, a grebuckanje u grlu i kašalj nikako da prođu? Možda ste alergični na buđ i grinje