Kako ciroza uništava jetru? Ovo su podmukli simptomi koji se najčešće otkrivaju kad bolest uzme maha
Ciroza je oblik teške bolesti jetre i nastaje zbog više uzroka. Izaziva ožiljke koji polako zamenjuju zdravo tkivo. Na kraju, ovo blokira protok krvi i otežava jetri da radi svoj posao. Ona zbog toga neće moći da filtrira toksine i pomogne u razgradnji hranljivih materija i lekova.
Takođe, jetra neće proizvoditi proteine i druge supstance dovoljno brzo da zadovolji potrebe vašeg tela.
Jetra je najveći unutrašnji organ u našem telu koji, ima veliku regenerativnu sposobnost. Na primer, nakon težeg oblika akutnog hepatitisa – jetra se u potpunosti oporavi i sve prođe bez posledica.
Najčešći simptomi
U početku pacijent možda neće primetiti nikakve simptome. Međutim, kako se ciroza pogoršava, pacijent može početi da se osećate umornije i sa smanjenim apetitom. Koža može da počne da svrbi, da izgleda žuće, a modrice se mogu lakše pojavljivati. Urin može potamneti, a stomak i noge mogu nateći od viška tečnosti. Neki ljudi dobiju mučninu i takozvanu "moždanu maglu", pa počnu da zaboravljaju stvari.
Zavisnost od alkohola
Osobe koje uzimaju previše alkohola, vaša jetra može da oteče i da zadrži više masti što može dovesti do ciroze. To se obično dešava kod osoba koje piju više od jednog ili dva pića svaki dan, ponekad godinama. Količina alkohola koja uzrokuje oštećenje jetre razlikuje se za svaku osobu - ne postoji količina alkohola koja je "bezbedna" za piće.
Nealkoholna masna bolest jetre
Ovaj problem nastaje kada nešto drugo osim alkohola izaziva nakupljanje masti u jetri. Rizik je veći ako je pacijent gojazan ili ima dijabetes, visok holesterol ili visok krvni pritisak. Kada počne da oštećuje vašu jetru, to se zove steatohepatitis povezan sa metaboličkom disfunkcijom (MASH). Ako se ne leči, može dovesti do ciroze. Simptomi uključuju gubitak težine, umor, slabost, pojavu mreže vene ili svrab kože.
Hepatitis C
Ako je ova bolest prisutna šest meseci ili više, ona se naziva "hronična" i može dovesti do ciroze. Virus hepatitisa C je jedan od najčešćih uzroka ciroze. Drugi uzroci uključuju autoimune bolesti, određene lekove, bakterije i druge viruse. Obično se prenosi putem krvi i to:
- korišćenje nehigijenskih špriceva u zdravstvenim ustanovama
- tetoviranje ili pirsing nesterilnom opremom
- deljenje ličnih stvari sa zaraženom osobom
- nezaštićen seksualni odnos sa zaraženom osobom
Problemi sa žučnim kanalima
Mali kanali, koji se nazivaju žučnim vodovima, obično prenose žuč – tečnost koja pomaže varenju – sa vašeg jetre do žučne kese. Niz različitih stanja može suziti ili blokirati ove kanale, što dovodi do zagušenja tečnosti koja može izazvati upalu i oštetiti vašu jetru. Način lečenja zavisi od uzroka, ali vaš lekar obično može očistiti kanale pomoću lekova ili manjih procedura.
Lekovi
Lekovi poput metotreksata za artritis i izoniazida za tuberkulozu mogu oštetiti vašu jetru i dovesti do ciroze. Određeni antibiotici, statini za visok holesterol i acetaminofen takođe mogu biti teški za vašu jetru. Vaši geni, zdravstveno stanje, ishrana i drugi lekovi koje uzimate takođe mogu da utiču. Obavestite svog doktora o svim lekovima koje koristite ili ako vam se čini da ste zbog novih lekova umorni, da imate mučninu, svrab ili se na neki drugi način osećate loše.
Određene biljke i suplementi
Biljke kao što su borač, gavez i divlji beli slez imaju pirolizidinske alkaloide koji mogu da zaguše sitne krvne sudove u vašoj jetri, bilo tokom vremena ili odjednom ako uzmete mnogo. Vremenom, ovo oštećenje može dovesti do ciroze. Obavestite svog doktora o svim suplementima koje uzimate.
Ugrušci, genetika i drugi uzroci
Svako stanje koje ostavlja ožiljke na jetri može izazvati cirozu. Ugrušci mogu blokirati protok krvi u organ ili unutar njega. Imuni sistem bi stoga mogao greškom da ga napadne. Vaši geni takođe mogu otežati jetri da razgradi određene hranljive materije poput gvožđa ili bakra. Takođe, možete naslediti stanja koja dovode do nakupljanja masti ili ožiljaka bez vidljivog razloga. Druga stanja koja mogu dovesti do ciroze uključuju autoimuni hepatitis, hemokromatozu, hepatitis B i srčanu insuficijenciju.
Dijagnoza
Vaš lekar će uraditi fizički pregled. Važno je da ga obavestite o svim simptomima, i ukoliko imate istoriju prekomernog konzumiranja alkohola. Krvni testovi koji proveravaju kako vaša jetra funkcioniše, zajedno sa ultrazvukom, rendgenskim snimkom ili magnetnom rezonancom, mogu pomoći u postavljanju dijagnoze. U nekim slučajevima, lekar može preporučiti i biopsiju, tj. uzimanje isečka jetre radi detaljnih pregleda.
Lečenje
Ne postoji lek za ožiljke koji su već prisutni na jetri, ali lekar ponekad može da zaustavi ili uspori dalje oštećenje lečeći stanje koje izaziva vašu cirozu. Gubitak težine može pomoći kod masne jetre. Lekovi mogu lečiti infekcije, probleme sa žučnim vodovima ili autoimune poremećaje.
Pod lečenjem se podrazumeva i prekid uzimanja alkohola i masne hrane ako su oni uzrok bolesti. Transplantacija jetre je krajnja i jedna od najkompleksnijih terapijskih procedura.
Najteže komplikacije
Kao najteže komplikacije ciroze mogu da se jave krvarenje i hepatopcelularni karcinom (HCC).
Istraživanja su pokazala da oko 4% pacijenata sa cirozom jetre dobije HCC. Oboleli sa C hepatitisom najpre razvijaju cirozu, a potom mogu se razvija HCC, dok sa B hepatitisom se može razviti HCC i bez stadijuma ciroze.
Priredila: Olivera Marković
Izvor: webmd.com/Zdravlje.Kurir.rs
Virusne bradavice nisu bezazlen problem: Dermatolog savetuje uklanjanje jer mogu dovesti do ozbiljnih komplikacija