Simptomi na koži koji ukazuju na probleme s jetrom: Višak žuči i toksina može se videti i na licu, bedrima, stomaku
Iako mnogi ove simptome na koži ne bi povezali s radom jetre, telo često šalje suptilne signale kada ovaj važan organ ne radi kako treba.
Doktror Džaban Mur, specijalista funkcionalne medicine, podelio je simptome koji ukazuju na to da vaša jetra možda ne radi dobro i svi oni se pojavljuju na vašoj koži.
Jetra je jedan od najvećih organa u telu i pomaže u filtriranju krvi i uklanjanju toksina iz tela. Međutim, toksičnost jetre ili toksični hepatitis je stanje u kojem dolazi do upale jetre usled izlaganja određenim toksičnim supstancama kao što su alkohol, hemikalije, lekovi ili dijetetski suplementi. Toksični hepatitis može trajno oštetiti vašu jetru, što dovodi do nepovratnih ožiljaka na tkivu jetre (ciroze), disfunkcije jetre i otkazivanja jetre, stanja koja mogu biti opasna po život.
Prema najnovijim podacima, bolesti jetre uzrokuju oko dva miliona smrtnih slučajeva godišnje, što je četiri procenta svih smrtnih slučajeva (jedan od svakih 25 smrtnih slučajeva u svetu). Prema PubMed-u, oko dve trećine svih smrtnih slučajeva povezanih sa jetrom javlja se kod muškaraca.
Uobičajeni simptomi problema sa jetrom su:
- žutica
- umor
- bol u stomaku
- groznica
Takođe, znaci mogu biti manje sumnjivi i blaži kao što su
- osip
- svrab kože
- crvenilo lica
Ovo su uobičajeni simptomi na koži na koje bi trebalo da obratite pažnju.
Dermatitis i osip oko usta
Toksičnost jetre može dovesti do toga da telo ne apsorbuje određene hranljive materije, kao što su vitamin B2 i cink, efikasno. Prema analizi iz 2022. objavljenoj u časopisu Nutrients Journal, uobičajena komplikacija nedostatka cinka je dermatitis, stanje kože koje može izazvati upalu, crvenilo i osip, uključujući osip oko usta.
Dermatitis se često pojavljuje kao iritacija kože oko usana i izgleda kao osip sa malim plikovima ili kvržicama koje izgledaju čvrsto.
Drugi mogući uzrok dermatitisa na licu je nedostatak vitamina B2, što može ukazivati na degeneraciju jetre, pošto je jetra jedan od ključnih organa koji zahtevaju ovaj specifičan nutrijent za pravilno funkcionisanje, kaže dr Mur.
"Paučinaste" vene
Prošireni krvni sudovi na grudima, stomaku, licu ili rebrima su jedan od prvih znakova disfunkcije jetre.
Pošto jetra igra ključnu ulogu u regulisanju sastava krvi tako što je pročišćava, problemi sa jetrom mogu izazvati probleme sa krvnim pritiskom.
Ovo može uticati na nivoe hormona i procese u celom telu, što se može manifestovati kao "paučinaste" vene koje se nazivaju i telangiektazije. To su mali, prošireni krvni sudovi koji se pojavljuju kao crvene ili plave linije na koži, često nalik na paukovu mrežu.
"Paučinaste" vene takođe mogu biti rani znak nealkoholne masne bolesti jetre (NAFLD), gde se molekuli masti nakupljaju u jetri – potencijalno usporavajući protok krvi i stvarajući ugruške u venama.
Svrab i tamnija koža
Oštećena jetra može imati problema sa obradom i eliminacijom toksina i žuči - što dovodi do nakupljanja žučnih soli u krvotoku. Ovo može izazvati iritaciju nervnih završetaka i kontinuirani svrab po celom telu, uključujući lice.
Stručnjaci preporučuju izbegavanje češanja područja koje svrbi jer to može povećati iritaciju nerava i pogoršati stanje. Dok se opcije lečenja razlikuju u zavisnosti od težine svraba, tipična rešenja uključuju upotrebu blagih sapuna i lekova na recept. Ekstenzivna akumulacija molekula masti u jetri takođe može dovesti do crne akantoze, stanja koje stvara tamne, baršunaste mrlje na koži u naborima oko vrata i ispod pazuha.
Zapaljenje jetre usled nakupljanja masti smanjuje njenu sposobnost da reaguje na insulin koji luči pankreas, što signalizira proizvodnju glukoze – šećera. Ovo ometa njegovu sposobnost da obrađuje glukozu i insulin, čineći telo otpornim na ovaj hormon. Kada ćelije postanu otporne na insulin, telo proizvodi više insulina za kompenzaciju, što dovodi do hiperinsulinemije (visok nivo insulina u krvi).
Prekomerni insulin može ubrzati rast ćelija kože u telu što na kraju dovodi do zadebljanja spoljašnjeg sloja kože - uzrokujući njeno potamnjenje. Oštećenje jetre takođe može dovesti do hormonske neravnoteže i promena u sposobnosti jetre da metaboliše hormone – što rezultira promenama u pigmentaciji kože koje mogu dovesti do sivkastog tena na licu i tamnije kože u pregibima vrata.
Rozacea
Rozacea je hronično inflamatorno oboljenje kože koje se prepoznaje po crvenilu lica, vidljivim krvnim sudovima, papulama i pustulama i čitavom nizu drugih neprijatnih simptoma, uglavnom lokalizovanih na licu, koji kod obolele osobe često izazivaju nelagodnost i stid. Najčešće pogađa žene od 30 do 50 godina, svetle i osetljive kože.
Iako ovo crvenilo lica, koje često pogađa obraze i nos, samo po sebi nije direktan pokazatelj toksičnosti jetre, ono je povezano sa oboljenjima masne jetre kao što su NAFLD (nealkoholna masna bolest jetre) i NASH (nealkoholni steatohepatitis). Kod nealkoholne masne bolesti jetre, mast se nakuplja u jetri, što može izazvati oštećenje jetre, a ponekad i upalu.
Neka istraživanja sugerišu da NAFLD i NASH mogu uticati na gene koji regulišu folikule dlake i ćelije koje proizvode sebum, što može izazvati razvoj rozacee. Prema dr To Mureu, iako članak iz 2017. sugeriše da rozacea može biti vidljiv znak disfunkcije jetre, ne moraju svi koji pate od rozacee nužno imati probleme sa jetrom.
Izvor: miss7zdrava.24sata.hr/Zdravlje.Kurir.rs
Zbog čega tokom proleća dolazi do pogoršanja kožnih problema? Dermatolog savetuje kako da se zaštitimo
Vrste raka dojke: Najčešći oblici i njihove glavne karakteristike